Anasayfa / Diyet Listeleri / South Beach Diyeti ile 1 Ayda 10 Kilo Verin

South Beach Diyeti ile 1 Ayda 10 Kilo Verin

Bugün sizlerle amerikan diyetlerinden olan South Beach Diyeti hakkında bilgi paylaşacağım. Diyetin amacı fazla kilolarımızdan kurtulmak. Bunun için de doğru diyet listesini uygulayıp bu diyet listesini egzersizler ile destekleyerek aldığımızdan fazla kalori yakarak gerçekleştirmeliyiz.

Özellikle ergenlik ve üniversite dönemini kilolu geçiren dostlarımız psikolojilerini yüksek tutmalı ve eğer istedikleri taktirde kilo verebileceklerini unutmamalıdırlar.

Bizzat ben üniversite 3. sınıfta 4 ay gibi bir sürede 22 kilo vermiş biri olarak izlediğim yolu önceki yazılarımda sizlerle paylaştım. Kendinize uygulanabilir bir diyet bulmalı, kararlı olmalı ve en azından bu diyeti yürüyüş ile desteklemenizi öneririm.

South Beach Diyeti Nedir

Bu diyet programı sayesinde günde 5 öğün tüketerek ortalama 1 ayda 10 kilo verebilirsiniz. Diğer diyetlerin aksine aşırı yasaklara dayanmayan bu diyet programı özellikle 2013 yılında ortaya çıkmış ve popülerliğini günümüzde de korumuştur.

Günümüz dünyasında büro ortamlarında çalışanların sayısının artması, oturarak çalışmak zorunda kalınması, hareketsiz olunması özellikle göbek ve bel bölgesindeki yağlanmaların başlıca sebeplerindendir. (Alternatif: Bel ve göbek bölgesindeki yağlardan kurtaran 21 günlük diyet listesi) Bu diyet programı sayesinde bu sorununuza da çözüm bulmuş olacaksınız. Bu diyette önemli olan nokta ise tüketilen besinlerin tüketilme sırasının zamanlı olmasıdır. Gelin south beach diyet listesine yakından bakalım…

Bu diyetin ana mantığı karbonhidrat ve yağların sağlıklı olanlarını tüketmek, yani bunların tamamını hayatımızdan çıkartmamıza gerek yok. 3 aşamadan oluşan bu diyet programı sayesinde ideal kilonuza ulaşabileceksiniz. Amerikalı kardiyologlar bu diyetin insan sağlığı açısından yararlı olduğunu belirtmektedirler.

South Beach Diyet Programı Nasıl Yapılır ?

Genellikle kısa vadeli sonuçlar için şok diyetler uygulanmakta.. Fakat bu diyetler için kalıcı çözüm diyemeyiz. Yapılması gereken diyeti daha uzun bir sürece yayarak bedenin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır. South Beach diyeti bunu sağlayarak popüler diyetler arasına girmiştir. Diyetin 3 safhadan olduğundan bahsetmiştik, işte o safhalar:

 • 1. Aşama: Hızlı kilo verme aşaması (bu aşamada yemek yeme isteği azaltılarak hızlı kilo verilir.)
 • 2. Aşama: Kilo vermeyi standart hale getirebilmenizi sağlayan aşama
 • 3. Aşama: Uyguladığınız diyeti hayatınızın geri kalanına adapte edilmesi aşaması

İlk bakışta bu aşamalar size kolay gibi görünse de kararlı bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmayın. Aşamaları ayrıntılı olarak incelediğimizde:

 • 1. Aşama: Bu aşama yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Bu aşamada şekerli gıda tüketimi azaltılır hatta mümkünse kesilir. Bilindiği üzere kan şekeri dengelenmediği sürece insandaki yemek yeme arzusu bastırılamaz, bu safhada bu sağlanarak hızlı ve zararsız bir şekilde kilo verilir. Bu aşamada çoğunlukla lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • 2. Aşama: Diyetin ana aşamasını oluşturmaktadır. Vücut 1. aşamaya alışarak bu şekilde kilo vermeyi standardize eder ve bu aşamada besinlere yeni şeyler eklenebilir.
 • 3. Aşama: Bu aşamaya kadar geldiyseniz artık yeni yaşamınıza başlamışsınız demektir. Artık bedeniniz yeni yaşam stiline göre hareket etmekte, fazla kilolarınız yok olmuş ve kendinize olan güveninizi kazanmış bir şekilde sağlığınızı korumaya devam ettiğiniz aşamadır. Son aşamadan sonra diyet defteri sizin için kapanacaktır. Çünkü son aşamayla birlikte hangi yiyeceklerin iyi geldiğini bilen bilinçli bir tüketici olmuş olucaksınız.

South Beach Diyet Listesi

1. Aşama Örnek Diyet Programı

Sabah:

 • 1 kupa şekersiz çay yahut 1 fincan kafein ve şekersiz kahve
 • 1 kupa sebze suyu karışımı
 • 2 dilim dana jambon
 • Bol baharatlı, mantarlı omlet

Ara Öğün:

 • 2 parmak kalınlığında yağsız beyaz peynir

Öğlen:

 • Izgara tavuk göğsü
 • Bol yeşillikli marul salatası (az zeytinyağı ve elma sirkesi ilave edilecek)

Ara Öğün:

 • 1 adet salatalık
 • 2 parmak boyu kadar yağsız beyaz peynir

Akşam:

 • 1 porsiyon ızgara biftek yanında da 1 adet ızgara domates
 • Haşlama ya da buharda pişmiş brokoli ve karnabahar

2. Aşama Örnek Diyet Programı

Sabah:

 • 1 kase meyveli yoğurt (kendiniz hazırlayın)

Ara Öğün:

 • 1 porsiyon ızgarada hazırlanmış hellim peyniri

Öğlen:

 • Izgara tavuk
 • Bol yeşillikli mevsim salatası

Ara Öğün:

 • 1 yahut 2 tane mevye

Akşam:

 • 1 porsiyon ızgara kırmızı et
 • Haşalama ya da buharda bir sebze
 • 1 kase yoğurt

3. Aşama Örnek Diyet Programı

Bu aşamaya gelindiğinde kendi isteğinize biraz daha fazla ve farklı besinler tüketebilirsiniz. Tabi ki aşırıya kaçmamak şartıyla. Örneğin haftada bir kez tatlı ya da döner tüketebilirsiniz. Vücudunuzu diyetle forma soktuktan sonra spor yaparak bu formu korumalı ve şekle sokmayı ihmal etmemelisiniz.

Diyet süresince günde en az 2 litre su içilmelidir. Su içmek hem yağ yakımını hızlandıracak hem de sizi daha uzun tok tutacaktır.

Ayrıca suyu beslenmeden önce içmenizi öneririz ki açlığınızı yatıştırsın. Ayrıca unutmayınız ki kronik hastalıkları olanlar, düzenli ilaç kullananlar ve hamileler bu tarz diyetleri yapmadan, içecekleri içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Siz de deneyimlerinizi yorumlara yazmayı ve yazımızı aşağıdaki kutucuklardan paylaşmayı unutmayın. Hepinize sağlıklı günler. 🙂

South Beach Diyet Yorumları

Not: Yabancı kaynaklardan alınan yorumlar olduğu şekliyle direkt alınmıştır.

Yorum – 1 : Kıyafetlerim, eteğim, kazağım, pantolonlarım… Hatta yüzük ve ayakkabım dahi bol geliyor. Gerçekten inanamıyorum. Göbeğim yok oldu ve artık midemin rahatladığını hissedebiliyorum. Umarım şuan ki halimi bozmadan bu şekilde yaşamaya devam edebilirim. Diyeti henüz tamamlamadım. Tamamlayıp sonucu görmek için sabırsızlanıyorum.

Yorum – 2 : Bu diyet sayesinde tam 6 haftada 8 kilo verdim. Üstelik çoğu bel ve basen bölgelerindeki yağlardan gitti. Aç kalmadan zayıfladım diyebilirim. Bu diyette fazla porsiyon kısıtlaması yok.

Ben 1 kaşık sıvı yaş, ufak kase kadar kuşbaşı etle birlikte taze fasulye pişirip south beach diyetine uygun bunun gibi yemekler yapıyordum. Belki biraz programı gevşeltmiş olabilirim fakat başarılı oldum.

Yorum – 3 : Diyet menüsünde istenen yiyecekleri her yerde kolayca bulmak mümkün. Gidilen her restaurantta kolayca bulunabilen gıdalar. Uygulaması pratik gibi geldi. Bu diyeti kilo vermek isteyenlere öneririm.

Buna da göz atın

Metabolizmayı Hızlandıran 1 Haftalık Diyet

Merhaba arkadaşlar! Karşınızda Metabolizmayı Hızlandıran Diyet! Baharın gelmesiyle yeni bir başlangıç yapmak ve yaza minik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.