Anasayfa / Diyet / Hergün Güne Yulaf İle Başlamanız İçin 10 Çok Sağlıklı Sebep

Hergün Güne Yulaf İle Başlamanız İçin 10 Çok Sağlıklı Sebep

Her ne kadar ülkemizde son günlerde popüler olsa da dünya üzerinde çok fazla tüketilen tahıllardan biridir. Son dönemlerde herkesin ağzında yulaf ezmesi konuşuluyor. Peki bu tahılın meşhur alt yapısı nereden geliyor? Eski çağlarda alt sınıf insanların yemeği olarak görülen yulaf, daha sonrasında faydaları fark edilince herkes tarafından tüketilmeye başlamıştır. Oldukça zengin değerler taşıyan yulaf aynı zamanda enerji ihtiyacını da karşılar. İçeriğinde lif ve protein içermektedir. Biz de bu yazımızda son derece faydalı olan tahılı hayatınızda yer vermeniz için 8 nedeni sıraladık. Gelin hep beraber bu nedenlere göz atalım.

1.Enerji kaynağı
Hem zihinsel hem de fiziksel aktiviteleri arttıran yulafın en önemli özelliği enerji vermesidir. Sabah yulaf tükettiğinizde gün boyunca enerjik, aktif ve zihninizi açık tutacaksınız. Enerjinizin düşmesine izin vermeyecek olan yulaf beyin fonksiyonlarınızı da düzene sokarak odaklanmanızı sağlayacaktır. Sporcular için de faydalı olan yulaf kas oluşumunda yardımcı ve fiziksel performansı arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle kahvaltıda yoğurt gibi protein kaynakları ile tüketerek kas gelişimini hızlandırabilirsiniz.

2. Diyette de yulaf sizi yalnız bırakmıyor
Yağ yakımına büyük bir etkisi olmadığı için direkt kilo verdirmese de diyet yaparken tükettiğiniz taktirde tokluk hissini oluşturur. Bol bol kompleks karbonhidrat ve lif içeren yulaf sayesinde açlık hissiniz azalır ve daha az yemek yersiniz. Ayrıca enerji kaynağı olduğu için fazla hareket eder, yorulmaz ve yağ yakarsınız.

3. Kan şekeri seviyesini dengelemektedir
Lif içerdiğinden dolayı aslında kan şekerini dengede tutarak uzun süre acıkmamanıza sebep olur. Kompleks karbonhidratlardan oluşmasından dolayı düşük glisemik endekse sahip olan yulaf, vücudunuzdaki glikoz seviyesini yükseltmek yerine bedeniniz için adeta bir yakıt meydana getirir. Bu da şeker hastalarının, kanlarındaki şeker seviyesinin daha uzun süre sabit kalmasını sağlar. Doğal olarak yulaf, şu anda şeker hastaları için tavsiye edilen gıdalardan biri olsa da tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

4. Kolesterol için oldukça önemli
Kalp sağlığına iyi gelen yulaf, damarlarda birikmiş olan fazla yağın yüksek lif oranı ile kontrolünü sağlamaktadır. Eğer damar tıkanıklığı ve yüksek kolesterol gibi şikayetleriniz bulunuyorsa yulaf ezmesinin kapısını çalabilirsiniz. Günde 1 kase yulaf ezmesi yiyerek kalp krizi riskini düşürebilirsiniz.

5. Sinir sistemine iyi gelmektedir
İçeriğinde B1, B2, B3 ve E vitamini barındırdığından dolayı sinir sisteminizin dengelenmesinde önemli rol oynar.

6. Depresyonu engelliyor
Düzenli olarak yulaf tükettiğiniz taktirde üzerinizdeki gerginliği, endişeyi ve depresyonu atabilirsiniz. Böylelikle daha mutlu ve daha iyi bir hayatın kapısını açmış olursunuz

7. Yorgunluğa iyi geliyor
Ağır işler yapan, uzun süre boyunca ayakta duran ve spor yapan kişilerde bazen kas ağrıları ortaya çıkabilir. Kimi zaman birkaç gün sürebilen bu kas ağrıların tedavisi yulaftadır. İçeriğinde bol miktarda mineral bulunduğundan dolayı yulaf ezmesi tüketerek ağrılarınızdan ve kramplarınızdan kurtulabileceksiniz.

8. Aminoasit ve protein kaynağı
Protein vücudumuza aldığımız enerji kaynaklarından en önemlisidir. Çünkü vücudumuz kendisini onarıp, rahatsızlıkları yenmesi ve yeni dokular yaratabilmesi için proteine ihtiyacı var. Plutenin, albumin, prolamin ve globulin gibi protein içeren yulaf ezmesi aynı zamanda vücudumuz için gerekli 8 amino asitten 6’sını içermektedir.

9. Bağışıklık sistemini güçlendirir
Daha sağlıklı olabilmek ve hastalıklardan uzak durabilmek için yulaf tüketmelisiniz. İçeriğindeki A vitamini, lifler, mineraller ve komleks B vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemi destekleniyor, sağlıklı ve aktif bir hayat sürdürebiliyorsunuz.

10. Nasıl tüketirseniz tüketin faydalanabilirsiniz
Yulafın en büyük yararlarından biri sindirim sistemine iyi gelmesidir. Bol lif içerdiğinden dolayı insanı uzun süre tok tutarak sindirim anında da laktasif etki gösterip bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Gastrit, gaz ve karın ağrısı gibi belirtiler ile karşı karşıya kaldığınızda yulaf yiyerek kendi tedavinizi üstlenebilirsiniz. Bununla beraber yulafın en güzel yönlerinden biri çok farklı şekilde tüketilebilmesidir. İsterseniz sabah kahvaltısında süt ve meyveler ile karıştırıp mutfak robotundan geçerek ortaya smoothie çıkarırsınız. Bu lezzetli içecek gün boyunca ihtiyacınız olan besin değerlerini sağlayarak acıkmanızı geciktirecektir. Öğlen yemeğinde bir kase yoğurdun içerisine biraz yulaf ekleyin ve tüketin. En olmadı akşam yapacağınız çorbanın içerisine bir avuç yulaf ezmesi atarak sağlıklı bir yaşamın kapısını açabilirsiniz.

Buna da göz atın

Zayıflatan Çorba Tarifi

Hızlı Kilo Vermek İsteyenlere Zayıflatan Çorba Tarifi!

Hızlı zayıflamak isteyenler ! Bugün sizlerle bir çorba tarifi paylaşacağım. Zayıflatan çorba olarak da bilinen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.