Anasayfa / Diyet / Doğru Sandığımız Yaygın 7 Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları
Sağlıklı Beslenme

Doğru Sandığımız Yaygın 7 Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Günümüzde halk diliyle ağızlarda dolaşan ve yayılan kimi alışkanlıklar temelde oldukça yanlış anlaşılmaktadır. Sağlıklı görünüme sahip olan fakat sağlıksız olan davranışlar; yanlış inançlar neticesinde ya da kimi faydasız ürünlerin başarılı bir şekilde pazarlandığı reklamlar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu yazıda sağlıklı olduğu söylenen fakat zararlı olan şeyleri anlattık.

1.Tatlandırıcı ya da aroma kullanılmış içecekler sağlıklı değil
Bir restorana ya da lokantaya gittiğinizde taze sıkılmış doğal meyve suları yerine bazen aromalı, tatlandırıcı kullanılmış içecekler tercih ediyorsunuz. Bu zararlı içecekler lüks restoranlarda da yer almaktadır. İçerdikleri katkı maddeleri, şeker gibi kimi faktörler sağlık için zararlı etkiler içermektedir. Bu tip katkı maddeli içecekler tüketmek yerine doğal taze sıkılmış meyve suyu ya da su tüketmeniz vücudunuz için en doğrusudur.

2.Aldığınız vitamin takviyelerinin size zararı olabilir
İlaç kullanmak yerine vitamin eksikliğini gidermek için bolca tüketilen vitamin takviyeleri, özellikle normalinden fazla tüketildiklerinde vücuda oldukça zararı dokunmaktadır. Tüketim miktarı normalin üzerine çıktığında ya da doktor tavsiyesi olmadan kullanılan vitamin takviyeleri, kardiyavasküler hastalıklar ve kanser gibi ciddi problemlere yol açabilir. Bu vitamin takviyelerinin yiyecekler ile ya da doğal yollarla edinilen diğer vitaminlerin metabolizmaya katkı sağlamasını da engellemektedir.

3.Tahıllı bar tüketmeniz sizin için çok da faydalı sayılmaz
Sağlıklı olduğu, sağlığa yararlı ve kilo almayı desteklediği söylenen tahıllı barlar söylenilen gibi olmayıp, aksine sağlık açısında çokta yararlı besin sayılmaz. Fazla miktarda şeker içerdiğinden dolayı sağlıksızdır ve kilo almayı hızlandırır. Özellikle Fitness merkezlerine giden protein barları ile beraber tercih edilen tahıllı barları tüketirken iki kez düşünmelisiniz.

4.Balık yağı oldukça yararlıdır
Çoğu insanların zihniyetinde yağ’a karşı negatif yorumlar yer almıştır. Tavuk, domuz ve inek yağının sağlığa zararlarından bahsedilirken balık yağının da sağlıksız olduğu düşünülmüyor değil. Siz de böyle bir düşünceye sahipseniz yanlış yoldasınız demektir. Çünkü balık yağının tavuk, inek ve domuz yağına nazaran gayet sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Balık yağı bol miktarda omega 3 içerdiğinden dolayı dengeli tüketmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin somon balığı yediğiniz zaman yağını da balıkla beraber tükettiğinizde zihin gelişiminiz kolaylaşır ve hastalıklara karşı koruma oluşturursunuz.

5.Mikrodalganın sonuçları kötü olabilir
Evde yalnız yaşayanlar ve bekarlar alemi olmak üzere birçok kişinin hayatını kolaylaştıran mikrodalga fırın çok da sağlıklı sayılmaz. Beyaz eşya şirketleri, ürünlerini çok satabilmek adına mikrodalga fırınlar hakkında sağlıklıymış gibi iddialarda bulunabilir. Mikrodalga fırınından yayılan dalgalar kanser riskini arttırmaktadır. Hazır ya da dondurulmuş gıdalar için de bu geçerlidir. Geleneksel bir fırın kullanarak hem sağlığınızı hem de gönlünüzü garanti altına alabilirsiniz.

6.Gazlı içecekler sağlığınızı tetikliyor
Günümüzde dünya üzerinde etkili olan ve oldukça büyük pazarlardan biri gazlı içecek pazarıdır. Önceliği kola çekiyor olmasıyla beraber gazlı içecekler dünyanın dört bir yanında oldukça fazla tüketilmektedir. Üretici firmalar da kazançlarına gölge düşürmemek için bu içeceklerin zararlarını saklıyor ve daha sempatik göstermeye çalışıyorlar. Gazlı içecekler fazla tüketildiği taktirde ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. En iyisi hayatımızın geri kalan kısmını doğal içecekler ile geçirmek.

7.Yemekten korkmamalısınız
Günümüzdeki yanlış algılardan birisi de insanı makine yerine koyup, kendisini kontrol etmesini sağlaması iyi bir şeymiş gibi yansıtılmasıdır. Medyalarda gezinen ideal kadın ve erkek vücudu algısını kabul eden bireyler bu vücutlara ulaşmak ya da ulaştıkları bu vücudu korumak için canlarının çektiği besinleri tüketemiyor, kendilerini kontrol etmek zorunda kalmaktadırlar. Uygulanan bu yöntemin oldukça zararları bulunmaktadır. Eğer ki canınız 1 dilim meyveli kek çektiyse o keki yemelisiniz. Kendinizi ne kadar sıkarsanız o kadar çok gıdalardan uzak kalırsınız ve en sonunda o gıdalardan o kadar çok tüketme ihtimalinizde bulunmaktadır. En iyi yöntem canınız çektiğinde azar azar tuzlu ve tatlı yiyecekleri tüketmeniz olacaktır.

Buna da göz atın

Zayıflamak İçin Yüksek Proteinli Diyet

Kilo kaybetmeniz için protein diyeti yararlı olacaktır. Protein diyeti olarak adlandırılan bu diyeti yemeğinizin yanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.