Anasayfa / Diyet / Selülitler İle Mücadele Edebilmeniz İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Bilgi

Selülitler İle Mücadele Edebilmeniz İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Bilgi

Bir çoğumuzun rahatsız olduğu selülitler zaman zaman özgüven eksikliğine de sebep olmaktadır. Bu selülitlerden kurtulmadan önce selülitin ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu bilmeniz gerekiyor.
Selülit, bölgesel bir yağlanma çeşididir. Vücudunuzun diğer kısımlarında meydana gelen yağlanmalardan çok da farklı bir yapısı yoktur. Selülitlerin oluşmasının temel sebeplerinden biri yağlanmanın oluştuğu bölgedeki kasların zayıflaması ve yok olmaya başlamalarıdır. Ne zamanki o bölgelerdeki kaslar ciltte daha alt tabakalara doğru iniyor, işte tam o zaman selülit yüzeyi ele geçirmeye başlıyordur. Sizi rahatsız eden bu selülitlerden kurtulmak istiyorsanız size vereceğimiz yöntemleri dikkate almalısınız.

1.Losyon ya da krem kullanırsanız beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz
Bu yazıyı okuduktan sonra selülitleriniz için kullandığınız krem ve losyonları derhal bırakın. Losyonların ve kremlerin cildin onarımı konusunda faydalı etkisi bulunsa da selülite sebep olan temel kısım derinin çok altındadır. Bundan dolayı yüzeysel sürülen krem ve losyonlar pek de işinize yaramaz.
2. Spa ve yapılan masajların selülite etkisi olmuyor
Yapılan bir çok araştırma ortaya koydu ki; çoğu kadının selülitlerden kurtulması için denediği spa ve masajlarlar işe yaramamaktadır. Spa ve masaj uygulamaları cebinizden çok para çıkmasına ve selülitlerden kurtarmak konusunda umutlanmanıza sebep olmak dışında başka bir işe yaramamaktadır.
3.Selülit genetik değil
Bazı kişiler selülitin kaynağı genlere dayandığını söylüyor. Ne yaparlarsa yapsınlar selülitlerden kurtulamayacaklarına inandıkları için selülitleri yok etmek için hiçbir çaba göstermiyorlar. Selülitin hiçbir genetik alt yapısı bulunmamaktadır. Doğru yöntemler aracılığıyla kurtulmanız oldukça kolay.
4. Selülitten kurtulmak için yaş sınırı yok
Selülitler kas kaynaklı bir çeşit bozukluğu olduğundan dolayı yaşınız kaç olursa olsun kaslarınızı kuvvetlendirmek koşuluyla selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Eğer selülitli bölgeler için özel olarak hazırlanan bölgesel kas egzersizlerini düzenli ve özen göstererek yaparsanız selülitlerden kurtulabilirsiniz. Hem de gelecekte karşınıza çıkabilecek selülitlerin kapısını kapatmış olursunuz.
5. Farkındalık yaratmalısınız
Selülitlerinizden kurtulmak için çalışma planına başladıysanız hangi aşamaya geldiğiniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Haftanın bir günü düzenli olarak selülitlerinizin son durumunu değerlendirmek için tartılın ve ne kadar aşama kat ettiğinize tanık olun.

6.Düzenli olarak çalışmalısınız
Selülitlerinizden kolay ve hızlı kurtulabilmek için başlamış olduğunuz yöntemi düzenli olarak uygulamanızdır. Sıkılsanız da, diğer işler yüzünden zaman sıkıntı çekseniz de kendinizi biraz toparlayın ve kaldığınız yerden devam ederek mutlu sona ulaşın.
7.Bedenin alt bölgesindeki kasları çalıştırmalısınız
Karın, alt bacak, üst bacak ve basenlerinizi çalıştırmaya yönelik aeorobik, fitness ve step egzersizlerini sadece kaslarınızı çalıştırmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda selülitlerinize de veda ediyorsunuz. Sizde selülitli bölgelerden şikayet duyuyorsanız hemen selülitli bölgeleriniz için kaldırma, esneme, germe egzersizlerine başlayın.
Selülitlerinizden daha hızlı kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz egzersiz teknikleri aşağıda bulunmaktadır:
Ters adım egzersizi
İlk olarak iki elinizde de orta ağırlıkta ağırlıklar olsun ve bu ağırlıkları tutarak ayakta bir ayağınızın diğer ayağınızdan bir ayak boyu önde olacağı şekilde duruş pozisyonu almalısınız.
Daha sonra sağ bacağınızı dik açı oluşturacak biçimde öne, diğerini arkaya atın ve bu noktada sırtınızın dik durmasını sağlayın.
Birkaç saniye bu pozisyonda durduktan sonra öteki bacağınızla da aynı hareketi yapın. Eğer ki basen bölgenizde gerilme hissi yaşadıysanız hareketi doğru yapmışsınız demektir.
Bu hareketi her bacak için 15’ er defa tektarlayın. Birer dakikalık aralar halinde üç set şeklinde gün içerisinde hareketleri tamamlayın. Hareketi iki günde bir kez yaparak ikinci haftanın başında yararlarını fark edebilirsiniz.


Romen asansörü egzersizi
Ayakta olduğunuz bu pozisyonda, iki ayağınızın arasını yaklaşık 40 cm açın ve dizlerinizi hafif şekilde bükün. Bu esnada avuç içleriniz de vücuda bakar pozisyondayken iki ağırlığı ellerinizde tutun.
İki dizinizi birden hafif şekilde bükün ve kalçanızı arkaya çıkarın. Ağırlıkların öne çıkmasını sağlayın. Bu pozisyondayken beliniz ve sırtınızı düz tutmaya çalışmalısınız. Daha sonra basenleri ve kalçaları sıkarak yavaş şekilde doğrulun.
Hareketim 8 ya da 10 kez tekrarladıktan sonra kalça ve sırt bölgenizde gerilme hissederseniz egzersizi doğru yaptığınız anlamına gelir.
Romen asansörü uygulamasını birer dakika arayla 3 ya da 4 set halinde yapın. İki günde bir yapmanız halinde ikinci haftanın sonunda gözle görülür değişimleri fark edeceksiniz.
Ayakta baldır kaldırma hareketi
Bir step ya da steple eş değer yükseklikte olan maddenin üzerine çıkın ve ayaklarınızın uç kısmı stepe basacak şekilde dik durun. Ayaklarınızın ucunda yavaş bir biçimde çıkabildiğiniz en tepe noktaya kadar çıkmaya çalışın.
Çıktığınız tepe noktasına birkaç saniye bekleyin ve tekrardan yavaş şekilde iki topuğunuz birden stepten aşağı gelecek biçimde ayaklarınızı aşağı indirin.
Yapmış olduğunuz hareketin yararlarından faydalanmak için bedenin bükülmemesi, dik bir biçimde durmasına dikkat edin. Hareketi yaparken baldır bölgesindeki gerilmeyi hissedeceksiniz.
8 ya da 10 tekrar halinde gün içinde bu egzersizi tekrarlayın.
Eğer hareketin zorluluğunu yükseltip hızlı sonuç almak istiyorsanız ayağınızı bükün ve hareketi tek ayak üzerinde yapın.

Buna da göz atın

Çok Hızlı Kilo Vermek İçin İlaç Kullanmak

10 günde 10 kilo vermeyi planlayan kişiler nasıl bir risk içinde olduğunu bilmiyor. Hızlı kilo kaybetmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.