Anasayfa / Diyet / Emziren Annelere Diyet Önerileri ve Diyet Listesi

Emziren Annelere Diyet Önerileri ve Diyet Listesi

Bayanların emzirme döneminde beslenmesi , bebeğinin gelecekteki sağlığı açısından ve süt verimliliği açısından oldukça önemli. Annelerin hamilelik döneminde ki beslenme alışkanlığına emzirme döneminde de devam etmesi gerekmektedir. Farklı besin öğelerinden tüketmeye, öğün aralarında ki atıştırmaların sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz .

Emzirme döneminde ki anne hızlı kilo vermeye çalışmamalı , çok fazlada yiyecek tüketmemesi gerekmektedir. Sadece emzirme döneminde 400-600 kalori daha fazla tüketmeniz hem sizin açınızdan hemde bebek açısından yeterli olacaktır. Tüketmeniz gereken fazla kaloriyi 1 bardak süt yada bir adet yumurta ile sağlayabilirsiniz.

İlk dört ayda yaklaşık olarak 600 gram ile 1 kilogram arasında kilo verecekseniz fakat ayda iki koladan fazla kilo vermek hem sizin için hemde bebeğiniz için sağlıklı olmayacaktır.

Emzirme sırasında fazla sıvı kaybını önlemek için bebeğinizi emzirmeden önce bir bardak su tüketmeniz gerekmektedir. Sık sık sütün sağılması süt üretimi için faydalı olacaktır. Emzirme döneminde kendinizi susamış olarak hissettiğiniz zamanlar aratacaktır.

Günde üç litreye yakın sıvı tüketmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Susamış gibi hissettiği anda , bitki çayları , su , ayran gibi sıvılar tüketebilirsiniz.

Tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi , emzirme süresi boyunca ilaç alma konusunda dikkatli olmanız ve doktor gözetimi altında ilaçları tüketmeniz gerekmektedir. Sizin tükettiğiniz besinler gibi , ilaçlarda anne sütü ile birlikte bebekte tükettiği için bu konuda aşırı dikkatli olmalısınız . Ailede bulunan belli gıda alerjileri bulunuyor ise, emzirme döneminde bu gıdaları tüketirken aşırıya kaçmadan , dikkatli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Sağlıklı Beslenme

Annenin hamilelik dönemindeki kadar olmasa da bebeği ile direkt bağlantıda olduğu ikinci bir dönemdir emzirme dönemi. Annenin beslenmesi, hissettikleri hepsi sütüne yansır. Emzirme aynı zamanda anne ve bebek arasındaki o güçlü bağın ilk adımlarını oluşturur.

İşte tam olarak da bu yüzden anne emzirme döneminde beslenmesine, psikolojisine kısacası kendisine özen göstermelidir. Her zaman için geçerli olan mutlu anne, mutlu bebek kuralı bu dönemde daha da çok kendini gösterir.

Emzirme dönemindeki annenin zaten lohusalıktan gelen bir yorgunluğu olduğu için biraz yardım alması şarttır, ama evde gereksiz bir kalabalık annenin işini zorlaştırır. İdeal olanı eş ve annenin sırayla yeni annenin yanında olmasıdır.

Bu süreçte annenin uykusu, morali çok önemlidir. Sütüm az mı geldi, yetmiyor mu stresi bazen sütün daha da azalmasına yol açabilir.

Emziren annelerde sütü arttırdığı söylenen pek çok gıda olsa da bilimsel olarak süt artışını sağlayan tek şey sudur. Annenin bu dönemde bol bol sıvı tüketmesi, sütünü arttıracaktır. Bunun dışında yine bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da yaygın kanı soğan, sarımsak gibi keskin kokulu besinleri yiyen annelerin bebeklerinde gaz problemi çıktığı yönündedir. Bu yüzden emzirme döneminde bu yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır.

Bu süreçteki anneler her gün bir porsiyon etli sebze yemeği veya bir porsiyon baklagil, 1 yumurta, domates, mandalina,portakal gibi C vitamini açısından zengin besinlerden tüketmeleri gerekir. Ayrıca her gün belli bir oranda kalsiyum içeren süt, peynir, yoğurt gibi besinler de tüketilmeli.

Unutmayın bunda sonra sizin sağlığınız bebeğinizin de sağlıklı olması için çok önemli. Bebeğiniz için kendinize dikkat edin.

Emziren anneler için süt arttıran besinler

Doğumdan sonraki döneme adını veren lohusalık döneminde annenin beslenmesi çok önemlidir. Hem doğumdan sonra annenin kendini daha hızlı toparlayabilmesi hem de bebeğini daha iyi besleyebilmesi için beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Lohusalık döneminde anne bol sıvı tüketmelidir. Kuru kayısı, kuru erik gibi meyvelerden yapılacak olan komposto ve hoşaf hem annenin sütünü arttıracak hem de annenin sindirim sistemini rahatlatacaktır. Protein açısından zengin yumurta, kalsiyum ihtiyacı için peynir her sabah kahvaltısında muhakkak olmalıdır. Mümkün olduğunca her gün et tüketilmeli, domates,maydanoz, dereotu ve marul salataların baş tacı edilmelidir.

Doğumdan sonra kabızlık ve gaz şikayeti sıklıkla yaşanmaktadır. Bu nedenle anne sütü ile bebekte de gaz olmaması için annenin gazlı içecekler, bakliyatlar, turp, brokoli, lahana, karnabahar, kavun, kereviz ve salatalık gibi gaz yapıcı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir.

En Güzel En Sağlıklı  Emziren Anne Diyeti ve Emziren Anne Diyet Listesi

Emziren Anne Diyeti

Emziren anneler için beslenmek oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden emziren anne diyeti yaparak zayıflamasına da yardımcı olabiliriz. Hamilelik döneminde kiloları atmak amacıyla tüm anneler bunun gibi diyetler yaparak hem bebeklerini emzirebilir, hem de diyet yapma fırsatı yakalayabilir.

Anne Diyeti Neden Yapılır?

Hamilelik ve doğum derken anında kiloları üzerimizden atmak mümkün olmuyor. Birde bebeğiniz emiyorsa mutlaka süt gelmesi için düzenli yemek yemeniz gerecektir. Fakat alınan bu kiloları nasıl atacağız. Bebeği emziriyorum diye diyet yapmak mümkün değil mi? Elbette diyet yapmak mümkün.

Anne Diyeti Nasıl Yapılmalı

Anne diyeti, emziren anneler için oldukça özel olarak hazırlanmalı. Bebeğin emmesini engellemeden yapılan diyetin yiyecekleri biraz farklı olsa da buna alışmanız oldukça kolay. Lifli ve süt yapan az kalorili yiyeceklerin üzerine yoğunlaşarak hazırlanan diyetler anneler için oldukça avantaj sağlıyor. Sizde hamilelik ve doğum sırasında oldukça fazla kilo aldıysanız, anne diyeti yaparak kısa sürede kilolardan kurtulabilirsiniz.

 

Bir Günlük Diyet

Sabah;

 • Bir bardak sade süt
 • Bir yumurta
 • Bir küçük dilim peynir
 • Bir dilim ekmek(kepekli)

Ara Öğün;

 • Elma

Öğle Yemeği;

 • Bir porsiyon etli türlü
 • Bir kase makarna
 • Bir kase yoğurt
 • Bir dilim ekmek(kepekli)

Ara Öğün;

 • Bir Dilim Ekmek
 • Bir dilim beyaz peynir

Akşam Yemeği;

 • Bir kase domates çorbası
 • Balık ızgara
 • Bol salata

Yatmadan;

 • Bol meyve yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.