Anasayfa / Diyet / Tatlı Yeme İstediğinizi Şıp Diye Kesecek 11 Sağlıklı Alternatif
Şerbetli Tatlı

Tatlı Yeme İstediğinizi Şıp Diye Kesecek 11 Sağlıklı Alternatif

Obezite ve obezite kaynaklı rahatsızlıkların sebebi unlu, düşük kalite yağdan üretilmiş ya da şekerli ürünlerin kontrolsüz tüketimidir. Vücudunuza hiçbir şekilde katkı sağlamayan bu gıdalar, beden içinde hızlı depolanır ve yağın kolayca biriktiği alanlarda yer alır. Bu da kilo alma problemini ortaya çıkarır. Bu yüzden “tatlı krizi” adı altında başlayan ve durdurması zaman zaman oldukça güç olan yeme dürtünüzü ya da tatlı krizinden en az zararla kurtulmak istiyorsanız yazımızı inceleyin. Yazımızdaki listede yer alan birçok gıda sağlıklı şeker içermesi ve ağızda doğal bir tat oluşturması açısından tatlı krizi esnasında kişinin tatmin olmasını ve vücudun şeker ihtiyacını karşılanmasını sağlar. Böylelikle şeker ihtiyacınız azalır.

1.Tarçın
Her evin mutfağında yer alan ve vazgeçilmez baharatlardan biridir. Genellikle yiyecekleri tatlandırması amacıyla kullandığımız tarçın, tatlı krizinizde ortadan kaldırır. Tip 2 diyabet tedavisinde de kullanılabilen tarçın kan şekerini düşürür ve midenizin daha hızlı boşalmasını sağlayarak tatlı krizinin önüne geçer. Genellikle yemekten hemen sonra tatlı krizimiz başlar. Tatlı krizini tarçın tüketerek giderebilirsiniz. Tatlı krizinizin önüne geçmek için “Seylan tarçını” önerilebilir.
Yöntemler:
-Bal ile tarçını karıştırarak tüketin.
-Dondurma, sünger kek gibi tatlılarınızın üstüne tarçın serpin.
-Öğünlerde çay olarak tüketin.
2.Bal kabağı
Yüksek lif yönünden zengin olduğu için vücut tarafından yavaş sindirilir fakat karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Kan şekerini dengeler ve daha istikrarlı şekilde karışır. Çok fazla şeker tüketildiğinde bağırsakta parazitler oluşur. Bu parazitleri yok etmek için bal kabağının çekirdeklerini ayrı şekilde tüketmelisiniz. Yani bal kabağı hem tatlı krizinizi ortadan kaldırır hem de tatlı krizinizin kötü sonuçlarının önüne geçer.
Genellikle pişirilmesi tercih edilen bal kabağını çiğ olarak da tüketebilirsiniz. İsterseniz salataya koyun isterseniz de pişirip lezzetli şekilde ikram edebilirsiniz. Damağa tatlı bir lezzet bırakan bal kabağını ince dilimler halinde kesip üzerine tarçın serpin ve pişmesi için fırına koyun. Canınız tatlı çektikçe abartmadan bal kabağı tatlısını tüketebilirsiniz.

3.Meyve
Meyveleri çok abartmadan, düzenli ve dengeli olarak tükettiğiniz taktirde tatlı krizinizin önüne geçebilirsiniz. Doğal tatlılar olarak karşımıza çıkan meyveleri çikolata, şerbetli tatlı gibi bünyenize zarar veren gıdalar yerine meyve tüketmeniz daha mantıklı olacaktır.
İsterseniz meyveleri dilimleyin ve fırına sürün. Fırınlanmış meyve dilimlerini hazırlamak için her meyveyi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İstediğiniz meyveleri dilimleyin ve tepsiye dizin. Üzerine tarçın, vanilya, susam serpiştirerek beş dakika boyunca fırında pişirin.
4.Havuç
Havucun içeriğinde kompleks karbonhidrat bulunur. Kompleks karbonhidratlar vücutta sindirilir ve şeker halini alır. Bu da zamanla emilir ve tatlı krizinizin önüne geçmiş olursunuz.
Havucu tüketme yöntemleri; çiğ tüketebilirsiniz, elma ile karıştırıp suyunu içebilirsiniz, rendeleyerek salata halinde de tüketebilirsiniz, yemeklerin içine yada sandviçlere koyabilirsiniz.
5.Tatlı patates
Birçok çeşidi olan tatlı patates neredeyse doğal şeker sayılmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi damağa “tatlı” bir lezzet sunan tatlı patateslerin içeriğinde bol miktarda lif vardır. Lif oranının yüksek olması sayesinde bünyesindeki doğal şekerlerin vücuda herhangi bir zarar vermesini engeller. Patatesteki doğal şeker tatlı krizinizi dengede tutar.
Bünyesinde bulunan pektin türündeki lif ile şeker emilimini yavaşlatan tatlı patatesler oldukça tatmin edici olsa da öğlen tüketmemelisiniz. Tatlı patatesleri yemek için en iyi öğün sabahtır. Haşlama yaparak ya da fırına sürerek tüketebilirsiniz.
6.Stevia
Paraguay’dan gelen bir şekil bitki olan stevia son zamanlarda doğal tatlandırıcı özelliğiyle meşhur olmaktadır. Diğer taraftan tıpkı tarçında olduğu gibi glukoz değerlerini dengeler ve kalori oluşumu engeller. Bu da tatlı krizlerinde tüketebileceğiniz en iyi bitkilerden biridir.
7.Bitter çikolata
Tatlı krizini çikolata yiyerek ortadan kaldırmanıza pek sıcak bakmıyoruz fakat tatlı krizini illa çikolata ile bastırmak istiyorsanız bitter çikolata tüketebilirsiniz. Sütlü çikolata yerine bitteri tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. İçeriğinde az şeker barındırdığından dolayı kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Hatırlatmakta fayda var ki; bitter çikolatayı abartmadan yediğinizde faydalarından yararlanabilirsiniz. Abartılı şekilde tükettiğiniz taktirde bedeniniz için çok iyi sonuçlar vermez.


8.Yoğurt
Yoğurt tatlı krizinizi tek başına bastıramaz fakat gıdalar ile birleştirip tükettiğinizde tatlı kriziniz bir nebze bastırılır. Yoğurdun içine az miktarda tarçın, meyve tanecikleri, yulaf, reçel, pekmez gibi gıdalar koyun ve tüketmeye başlayın. Bu sayede çok fazla kalori kazanmazsınız ve tatlı krizinizi sona erdirirsiniz.
9.Sütlü tatlılar
Rafine şeker ilave etmeden hazırlanan sütlü tatlıları şekersiz olarak pişirip içerisine meyve parçacıkları ekleyebilirsiniz. Ananas gibi tatlandırıcı özelliği olan meyveleri şeker niyetine içerisine koyabilirsiniz. Böylelikle tatlı krizinizi önlemiş olursunuz.
10.Su
Canınız aşırı tatlı çektiğinde ve kendinizi kontrolsüz şekilde tatlı tüketmeye hazır hale gelmiş hissediyorsanız öncelikle sakin olun mutfağa gibi iki bardak su için. Ardından 15 dakika hiçbir şey tüketmeyin ve bekleyin. 15 Dakikanın sonrasında tatlı kriziniz geçmiş olur, geçmiş olmasa da azalmıştır. Su içip bir süre beklemek çok önemli yöntemdir. Su tükettiğinizde hem tatlı krizinizi hem de açlığınızı bastırmış olursunuz.

11.Şekersiz sakız
Çoğu markette bulabileceğiniz şekersiz sakızları tükettiğiniz de tatlı krizinizi önlemiş olursunuz. Şekersiz olmasına rağmen ağza şeker tadı veren aromalı sakızlar sayesinde tatlı ihtiyacınız yatışacaktır. Uzmanların açıklamış olduğuna göre sakız çiğnemek yemek yeme gereksinimini de azaltıyor.

Buna da göz atın

Zayıflamak İçin Yüksek Proteinli Diyet

Kilo kaybetmeniz için protein diyeti yararlı olacaktır. Protein diyeti olarak adlandırılan bu diyeti yemeğinizin yanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.