Anasayfa / Diyet Yiyecekler / Isırgan Otunun Diyet Yapanlara Faydaları Nelerdir?
Isırgan Otu

Isırgan Otunun Diyet Yapanlara Faydaları Nelerdir?

Yürüyüşe çıkarken bir ısırgan bitkisine dokunursanız, size batar ve rahatsızlık verir. Bu, onun size zarar verdiğini düşündürse de aslında ısırgan otu sağlığınız için faydalıdır. Peki ısırgan otunun faydaları nelerdir?

Aslında, birçokları sinir bozucu bir yabani ot olarak adlandırdığı şey, aslında sağlıkta telafi yollarının önemli bir bileşenidir ve hatta doğal ilaçtır.

Diüretik, müshil, anti-inflamatuar, antihistamin ve immün modülatör özelliklere sahiptir. Bu bitki de iyi bir demir kaynağıdır ve A vitamini (retinol), B vitaminleri, C vitamini (askorbik asit) ve vitamin K içerir. Diğer besinler arasında kalsiyum, silis, karoten, magnezyum, krom, potasyum ve çinko.

Kurutulmuş yapraklar, dondurularak kurutulmuş yapraklar, özler, kök tentürü, meyve suyu veya çay olarak bulunur.

Cilde uygulayabileceğiniz bir merhem veya krem ​​formunda da alabilirsiniz. Kapsüller veya tabletler halinde mevcuttur.

Diyete Yararlı Isırgan Otu Çayı Yapımı

 1. 1 çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otu kökü veya yaprakları sıcak su bardağına ekleyin.
 2. Kapağını kapatın ve 5 dakika boyunca bırakın.
 3. Tatlandırmak için bal ekleyin ve için.

İşte ısırgan otunun faydaları.

1. Artrit ve Diğer Eklem Ağrılarında Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu, artrit veya her türlü eklem ağrısı olan insanlar için yararlıdır. İşlevi ibuprofen gibi nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlara (NSAİİ) çok benzer.

Bu bitki, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra antienflamatuar özelliklere de sahip; bu da ortak ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmanın yanı sıra kemikleri güçlendirmeye yardımcı oluyor .

Yapılan bir araştırmaya göre, günlük bir ısırgan otu yaprağını yalnızca bir hafta uyguladıktan sonra başparmak ya da işaret parmağının tabanındaki osteoartirit ağrısı olan insanların ağrısını hafifletti.

Ayrıca, Journal of Rheumatology’de yayınlanan bir 1999 araştırması, romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklarda, ısırgan otu yaprak özü IDS 23’ün antiromatizmal etkisini vurgular.

 • Isırgan yaprak suyu doğrudan ağrılı eklemlerin üzerine günde bir kez uygulayın.
 • Isırgan otu çayını günde 1 veya 2 kez iç.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra takviyeleri seçebilirsiniz.

2. Genişletilmiş Prostat Tedavisi

İğneli ısırgan, büyümüş prostattan muzdarip kişilere fayda sağlayabilir.

Ayrıca, üretranın üzerine bastırılmış genişleyen bir prostat bezinin neden olduğu benign prostat hiperplazisi (BPH) belirtileriyle başa çıkmada yardımcı olabilir.

İçindeki temel biyoaktif fitokimyasallar prostat dokusunu küçültmeye yardımcı olur. Doğal bir diüretik olmakla birlikte, iltihaplı atıkların idrara çıkma yoluyla ortadan kaldırılmasını da teşvik eder.

Phytotedicine’de yayınlanan 2007’de yapılan bir inceleme, ısırgan otu ekstraktının BPH şikayetlerinde etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, daha fazla çalışma gerekmektedir.

 • Günde 300 mg ısırgan otu takviyesi alın. Durumunuz için doğru dozu ek olarak almadan önce daima doktorunuza danışın.

Not: Genişletilmiş bir prostatı tedavi etmek için bu bitkiyi kullanmadan önce, prostat kanseri ihtimalini ortadan kaldırmak için doktorunuza danışın.

3. Isırgan Otunun Alerjiye Faydaları

Isıran ısırgan, saman nezlesinin yanı sıra alerjik rinit veya mevsimsel alerjilerin tedavisinde son derece etkilidir .

Natürel bir antihistaminik olarak, ısırgan üst solunum yollarının iltihaplanmasını azaltabilir ve burun tıkanıklığı, öksürme, hapşırma ve kaşıntı gibi belirtilerden rahatlık sağlayabilir.

Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, ısırgan ekstraktındaki biyoaktif bileşiklerin alerjik rinit ile ilgili pro-inflamatuar yolaklarının engellenmesine katkıda bulunduğu bildirildi.

 • Mevsimsel alerjilere yatkınsanız, sorunu önlemek için alerji mevsiminden bir ay önce düzenli olarak bir ısırgan ek alınması konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Ayrıca, gün boyunca günde iki defa ısırgan otu içilmesi, saman nezlesi belirtilerinin ilk belirtilerinde rahatlamaya yardımcı olacaktır.

4.Isırgan Otunun Egzamayı Azaltma Etkisi

Isıran ısırgan egzama, kuru cilt, kızarıklık, şişme, pullanma, kabarcıklar, çatlama, kabuklu yaralar ve sürekli kaşıntıya neden olan kronik bir cilt bozukluğu için de yararlıdır.

Isırgan otunun antihistaminik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, egzama için doğal bir tedavi olarak çalışır ve cilt dokularının iltihaplanmasını ve ağrılı kaşıntı hissini azaltır.

Ayrıca, bu bitki kanları temizlemeye yardımcı olur, böylece bu tahriş edici cilt probleminden sorumlu toksinleri çıkarır.

 • Birkaç ısırgan yaprağının suyunu alın ve doğrudan etkilenen cilde uygulayın. Ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için günde 1-2 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca belirtilerden kurtulmak için günde 2 veya 3 defa ısırgan otu çayı içebilirsiniz.

5. Isırgan Otunun İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Faydaları

 Isırgan otunun faydalarında, aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu (İYE) semptomlarını giderebilir ve daha hızlı temizlemeye yardımcı olabilir .

Isırganın sokulmasında aktif bileşikler hafif bir diüretik olarak işlev görür. Bu, daha fazla idrar yapmanıza ve zararlı bakterilerin sisteminizden çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, içindeki potasyum, İYE’lere neden olan bakterilerin büyümesini önlemede anahtar rol oynar.

 • Günde 2 veya 3 bardak ısırgan otu iç. Bu, daha sık idrara çıkmasına neden olur ve bu da bu tür bir enfeksiyonla mücadele için gereklidir.

Buna da göz atın

Kesin Kilo Verme Yöntemleri 10 Yöntem

Bilimsel olarak kanıtlanmış, kesin kilo verme yöntemlerini sizlere vereceğiz. Nasıl daha hızlı kilo verebilirim, diyet …

Tek cevap

 1. çok güzel bir yazı olumuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.