Anasayfa / Sağlık / Başınıza Gelirse Farkedemeniz İçin Bilmeniz Gereken 4 Yaygın Depresyon Çeşidi

Başınıza Gelirse Farkedemeniz İçin Bilmeniz Gereken 4 Yaygın Depresyon Çeşidi

Her ne kadar filmlerden ya da şarkılardan hatırladığımız kadarıyla depresyon oldukça basit bir sorun gibi gözükse de aslında önemli bir psikolojik problemidir. Bu nedenle depresyondan kurtulmak ya da ihtimalini uzaklaşmak için özenli bir çaba göstermemiz gerekebilir.
Depresyon günümüzde birçok insanın karşılaşabileceği bir hastalık çeşididir. Altında yatan birçok sebebi olabilir. Elbette yeterli çabayı gösterirseniz ve de hem profesyonel kişilerden hem de yakınlarınızdan destek alırsanız depresyondan kurtulabilirsiniz. Özellikle depresyonu başkaları ya da siz hissettiğiniz anda mutlaka harekete geçmelisiniz. Eğer depresyona karşı koymazsanız durum daha da zorlaşabilir.

Depresyon çeşitleri

Depresyonun yalnızca bir tek çeşidi yoktur. Fakat etkilerine net bir şekilde farkına varabilirsiniz. Özellikle kişinin evden hatta yataktan çıkmak istememesi, kendini dış dünyadan uzak tutması, enerjisini ve heyecanını yitirmiş olması depresyon belirtileri olabilir. Bu durumu bazen kişi kendisi fark edemeyebilir. Bu durumda çevredekilerin bu değişikliği fark etmesi ve o kişiye yardımcı olması oldukça mühimdir. Eğer depresyonda olduğunuzu kabul etmezseniz tedavinize başlayamazsınız.

1. Bir kayıp yaşadıktan sonra ortaya çıkan depresyon çeşidi
Aslında en yaygın olarak görülen depresyon çeşidinden biridir. Kişi bir sevdiğini kaybettiğinde ya da çok sevdiği bir kişiden ayrıldığında çaresizliğe düşebilir ve büyük bir mutsuzluğun ve üzüntünün içinde kendini bulabilir. Başlarda klasik bir acı olarak görülse de durum sürekli hale geldikçe hastalık daha da ağırlaşabilir. Ağırlıklı olarak bu çeşit, içe dönük ve hassas kişilerde rastlanmaktadır. Tedavisi zor bu depresyon çeşidi için profesyonel destek almak şarttır.

2. Bipolar depresyon çeşidi
Çok mutlu olduğunuz bir zaman diliminden sonra birden ortaya çıkan bir depresyon çeşidi olarak bilinmektedir. Özellikle insanlar bir dönem çok mutlu görünürlerken bir dönem ise artık yaşamak istemeyecek kadar mutsuz ve kötü hisse kapılabilirler. Bu durum kişinin etrafındaki insanların kafalarının karışmasına yol açacaktır. Çünkü böylesine geçişli bir ruh halinin açıklanması oldukça zor bir olaydır. Özellikle bipolar rahatsızlığın sonrasında depresyon oluşur demek daha doğru olacaktır. Kişi bu farklı ruh hallerini kaldıramayıp depresyon haline girebilir.

3. Yorgunluktan dolayı meydana gelen depresyon çeşidi
Aslında günümüzde pek çok insanın karşılaşma potansiyelinin bulunduğu depresyon çeşitlerinden bir tanesidir. Kişi çok fazla çalıştığında, birileriyle sürekli olarak rekabet etmek zorunda kaldığında ve kendini baskı altında hissettiği vakitlerde bu depresyon çeşidi ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum için örnek verecek olursak sınavlara hazırlanan gençler, iş hayatında çok çalışan ve baskı gören kişilerin de böyle bir depresyon riski olduğu söylenebilir. Kişi hem zihinsel anlamda hem de psikolojik anlamda çok fazla yorulur ve bu durum onu depresyona sürükleyebilir. Kişi bu durumu kolay hissedebilmesi mümkündür. Bunun için içinde bulunduğu duruma bir süre ara verip kendisini arındırması gerekecektir.

4. Yaşlanmayla birlikte gelen depresyon çeşidi
Bazen yaşın ilerlemesi sonucu depresyon ile karşılaşabilirsiniz. Hatta bu durum yıllar içinde değil de bir anda ortaya çıkar. Çünkü kişi gerçekten yaşlandığını belli bir yaştan sonra bir anda fark edebilir ve bu da yüzüne gerçeklerin vurulması gibi bir olay sayılabilir. Ağırlıklı olarak 50’li yaşlardan sonra ortaya çıktığı söylenmektedir. Kişi hayatını iyi değerlendiremediği ve pek çok fırsatı kaybettiği yanılgısına kapılabilir. Aynı zamanda geçmişe dönüp baktığındaki hatalar, pişmanlıklar ve mutsuzluklar da ona çok ağır gelebilir. Böylece bir depresyona kapılabilir. Bu durumun ortaya çıkmaması için kişi geçmişinde yaşadığı her şeyi kabul etmeli ve içinde bulunduğu yaştan ya da zamanda mutlu olmaya çalışmalıdır. Aynı şekilde hiçbir zaman hiçbir şey için geç değildir.
Herkes farkında olmadan ve hızlı bir şekilde depresyon ile karşı karşıya kalabilir. Ve bu durumdan kurtulmak biraz zor bir süreç olabilir. Özellikle kişi kendini bir kez dış dünyadan uzak tutarsa sonrasında tek başına geri dönmesi zor olabilir. Bu yüzden hem çevresinden hem de eğer yeterli gelmiyorsa profesyonel birilerine danışması gerekiyor. Özellikle profesyonel destekten uzak kalmamalıdır. Çünkü depresyon kişinin bazen tek başına halledemeyeceği kadar şiddetli hal alabilir. Bu konuda hakkında kesinlikle çekinmemelisiniz. Kişi depresyon ile mücadeleye başlamalı ve en önemlisi de depresyonda olduğunu kabul etmelidir. Eğer kişi yardımı kabul etmeyip tam anlamıyla kendi kabuğuna çekilirse depresyon bir kısır döngü haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.