Anasayfa / Sağlık / İnsülin Direnci Nedir? Şişmanlık ve Şeker Hastalığı
İnsülin Direnci Nedir ?

İnsülin Direnci Nedir? Şişmanlık ve Şeker Hastalığı

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere şeker hastalığı hakkında bir yazı paylaşacağım. Özellikle Türkiye’de pek çok insan şeker hastası. Bugün sizlere değineceğim konu insülin direnci olacak. Bel bölgenizden kilo almaya başladıkça (kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimin üzerinde olduğu zaman)  insülin direncine sebebiyet vererek şeker hastalığına yakalanmanıza sebep oluyor. İnsülin direnci basit bir kan testiyle öğrenilebilir. İnsülin direncinden kurtulmak için ise egzersiz ve düşük kalorili diyet uygulamaktan geçiyor.

İnsülin Direnci Nedir ?

Sürekli duyduğunuz bu insülin direnci nedir ? İnsülin pankreasdan salgılanan bir hormondur. Kan şekerini düşürmek amacıyla salgılanır. 1 birim insülin kan şekerini 30 miligram düşürür. Kilo alıp şişmanladığınız taktirde özellikle karın bölgesinde ve karın içindeki organların çevresindeki yağlanma arttığında vücudumuz insüline karşı direncini geliştirir. 2 birim insülin 60 miligram şeker düşürürken 30 miligram şeker düşürmeye başlar. Böylece vücut bu durumla baş edebilmek için daha fazla insülin üretmeye başlar. Çok daha fazla insülin hormonu salgılayan insanlar “insülin direnci” ne sahip olan insanlar olarak tanımlanır.

İnsülin Direnci Önemli Bir Sorun Mudur ?

Oldukça önemli bir sorundur. Çünkü diyabete yol açabilmektedir. İnsülin direnci ile yüksek tansiyon, damar sertliği, kan yağları bozuklukları, karaciğer yağlanması arasında ilişki vardır.

Kaç kilodan fazlası insulin direnci yaratır ?

Kadınlardaki bel çevresi 88 santimden sonra, erkeklerde ise 102 santimden sonrası insülin direnci açısından oldukça belirleyicidir. Fakat sadece şişmanlarda gözükmez. Fakat çoğunlukla şişman kişilerde görülür. İnsülin direnci bir hastalık değildir, belirtisi yoktur.

İnsülin Direncini Nasıl Düşürürüz ?

İnsülin direncini düşürmek için kilo vermeniz gerekmektedir. Kilo verdiğiniz taktirde insülin direnci sorununuz çözülebilmektedir. Kilolarınızdan kurtulmak için haftada 6 gün egzersiz ve sağlam bir diyet listesi uyguladığınız taktirde sorununuz kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.