Anasayfa / Sağlık / Aşırı Kilo ve Şişmanlığın Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı Kilo ve Şişmanlığın Neden Olduğu Hastalıklar

Aşırı Kilo Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere şişmanlığın neden olduğu hastalıkları paylaşacağız. Şişmanlık sorunları, Şişmanlığın zararlarıŞişmanlığın neden olduğu hastalıkları görünce diyet programlarına uyma isteğinizin daha da çok artacağını düşünüyorum. Eğer gerekli önlemler alınmazsa şişmanlık vücutta pek çok olumsuz etki oluşturmaktadır. En çok kalp-damar sistemi, hormonlar, solumun, sindirim, deri, kas-iskelet ve psikolojik sistemler etkilenmektedir. Sizlerinde görebileceği üzere neredeyse etkilenmeyen yerimiz yok gibi..

Şişmanlıkta Ortaya Çıkan Hastalıklar

 

  • Ailesinde şeker hastalığı olanlarda şişmanlık olması o kişinin şeker hastalığına yakalanmasını kolaylaştırır. Ailesinde şeker hastalığı olmayanlarda ise yine de gizli şeker ya da açlık kan şekeri hastalığı ortaya çıkabilmektedir.
  • Kalp-damar sisteminde damar sertliği, kalp krizi, kalp damar hastalıkları, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, beyin kanamaları ve felç geçirmesine neden olabilmektedir. Yine şişman kişilerin kan kolesterol ve trigliserid denilen yağların genellikle yüksek olduğu görülür. Bu da damar sertliğini arttırıcı bir etkiye sahiptir.
  • Gebelikte şişman olan kişilerin bebekleri büyük olabilir. Bebekler gerek anne karnında gerekse doğduktan sonra başka problemlerle karşı kaşıya kalabilirler.
  • Şişmanlık ile kanser arasındaki ilişki hep konuşulur. Kadınlarda rahim ve meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri, şişman olmayanlara göre daha da fazla görülmektedir. Ayrıca prostat büyümesi de şişman erkeklerde daha sıktır.
  • Sindirim sisteminde yer alan yemek borusunun alt ucunda gevşeme ve mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması sonucunda yemek borusu alt ucunda ülser gelişebilir.
  • Solunum sisteminde kapasite azalması ve vücuttan kirli havayı (karbondioksit) atamamak gibi bir sorun yaşanmaktadır. Gerek bu nedenle ve gerekse de kilo almaya bağlı olarak dilde ve diğer boyun dokularında büyüme, gece iyi uyumama, gece yerine gündüz uyuklamaları, yaptığı işe konsantre olamama gibi yakınmalar ortaya çıkar.
  • Özellikle karın derisinde gerilmeye bağlı çatlakların yanı sıra sivilce ve kolayca gelişebilen iltihaplı cilt hastalıkları görülebilir.
  • Kemik ve eklemlerde kireçlenme, eklem iltihapları, topuk dikeni, bel fıtığı ve gut hastalığının kilo arttıkça ortaya çıkma ihtimali de artmaktadır.
  • Şişman kişilerin psikososyal değişiklikleri olabilmekte ve sosyal yaşamdan izole olmak isteyebilmektedirler. Aşağılık duygusu, alkol alışkanlığında artma, fiziksel aktivitelerde azalma ve işsizlikte artma görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.