Anasayfa / Egzersizler / Hamileyken Yapılacak Egzersizler, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileyken Yapılacak Egzersizler, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerimiz bizler için çok önemli ve onların başına gelebilecek herhangi bir sağlık sorununda biz dahil tüm ailemiz telaşlanıyor, bir çare üretme peşine düşüyor fakat bu telaşlanma yaşanacağına niçin hamileyken dikkat etmiyorsunuz ve bebeğinizin sağlık durumunu sürekli kontrol ettirmiyorsunuz? Veya hamilelik boyunca dikkat edeceğiniz şeylerin her birini ne kadar biliyorsunuz?

Daha doğrusu bebeğinizi ne kadar önemsiyorsunuz? Sonuçta Dünya’ya yeni bir birey yeni bir insan getiriyorsunuz ve bu insanın sağlıklı olarak doğması hepimiz için önemli bir durum. Konuyu daha fazla uzatmayalım ve işte sizlere hamilelik dönemi boyunca dikkat edilmesi gereken şeyler!

Öncelikle yukarıda da dediğimiz gibi hamilelik dönemi asla hafife alınmayacak bir dönem değil yani bebeğiniz bu hamilelik dönemi boyunca karnınızda durur ve gelişimini sizin beslenmenize ve davranışlarınıza göre yapar.

Çok acı ve ekşi şeyler yememelisiniz, bu her zaman önerilir hatta birileri tarafından denir; ”Ekşi yersen kız, acı yersen erkek çocuk olur.” diye ama bu bir rivayettir unutmayın. Bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir bu yüzden kendinizi sarsmayacak hatta kendinizin sağlığına değil de bebeğinizin sağlığına daha çok önem vereceksiniz yani siz ne yerseniz bebeğinizde o şekilde büyür ve gelişimini sağlar.

Her zaman denildiği gibi ağır işler yapmaktan, ağır nesneler kaldırmaktan uzak durmalısınız bu bebeğinizi kaybetme şansını yukarılara taşıyacaktır aynı zamanda ağır yemeklerde tüketmemelisiniz, ağır yemekler midenizin daha zor yemekleri eritmesine ve sizi hareketsiz bırakmasına neden olacaktır. Gün içerisinde bol bol dinlenip kendinizi rahat hissetmelisiniz, mümkünse hiç bir iş yapmayın.

Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Anne adaylarının dikkat etmesi gerekmekte olan 10 altın kural
Uzun süredir beklediğiniz harika haberi duydunuz. Evet, artık siz abi anne adayısınız! Peki, bu dönemde dikkat etmeniz gerekmekte olan 10 altın kuraldan bahsediceğiz size.
Anne olacak adayların doğuma kadar olan dönemi sağlıklı geçirebilmek amacıyla dikkat etmesi gerekmekte olanları İntercontinental Hospital Kadın Rahatsızlıkları ve Doğum bölümü uzmanı olan Prof. Dr. Kılıç Aydınlı’dan sizin için öğrendik.
Egzersiz
Gebeliğiniz boyunca egzersiz yapmanınızın bir çok yararı bulunuyor. Fakat bu egzersizlerin aşırı derecede yorgunluk oluşturmayacak düzeyde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Büyük bir enerji gerektiren doğum olayına annenin tam formunda girmesi gerekir. Bu sebeple her gün açık ve temiz havada yürüyüş yapmanız yararlıdır. Uzun ve yorucu olan yürüyüşlerin bir faydası yoktur. Ayrıtten ani ve keskin hareketlerden ve ağır şeyleri kaldırmamalısınız.
Çalışma yaşamı
Aksi söylenmedikçe normal işinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Fakat yorgunluk vermekte olan ve fiziksel aktivite gerektirmekte olan işlerde çalışmak erkem doğum bakımından bir risk etkenidir.
Kilo alma
Gebelik süresi boyunca kilonuza çok dikkat etmeniz gerekir. Gene olarak gebelik süresi boyunca 9 – 12,5 kilo alınması normal kabul edilir. 20. Gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20- 26 hamilelik haftasına kadar da 2- 2,5 kg daha alınması idealdir.
Yolculuk
Aksi söylenmediği taktirde kısa yolculuklar yapabilirsiniz. Daha uzun süren yolculuklarda her iki saate bir kısa bir yürüş yapmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Yüzme

Hamilelik sürecinde uygun egzersizler, hem hamilelik boyunca kilo alımını azaltır, hem de sosyal bir etkinlik olduğu için hamileliğin getirmiş olduğu sorumluluk duygusundan uzaklaşarak keyifli bir zaman dilimi geçirmenizi sağlar. Malum o güzel haberi aldığınızdan beri yaptığınız her şey bebekle ilgili. Bu egzersizler tamamen sizinle ilgilidir. Kendinize ayırdığınız bu zaman dilimi ile doğum bile daha kolay geçecek.

Hamilelik boyunca egzersiz yapmak önemli ama kafaları kurcalayan en önemli soru, bebeğime bir zararı var mı? Doktorunuza danışarak yaptığınız egzersizin bebeğinize hiçbir zararı yok. Tek yapmanız gereken uygun egzersiz programını seçmek.

Malum olimpiyatlara hazırlanmıyorsunuz, amacınız sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmek. Bu yüzden doktorunuzla belirlediğiniz egzersiz programının dışına çıkmamak ve fiziksel aktiviteyi abartmamak da önemli. Unutmayın azı karar çoğu zarar.

Bu süreçte en çok keyif alabileceğiniz spor dallarından biri de yüzme. Ağırlık merkezinizi dengeleyip aynı zamanda bebekle birlikte gelen kiloların da eklemlerinize baskı yapmasının önüne geçen yüzme ile kendinizi harika hissedeceksiniz.

Yüzmenin en büyük avantajı vücut kitleniz artsa da suyun içerisinde kendinizi çok rahat hissedecek olmanız. Bu sayede uzun süre suda kalsanız bile kendinizi yorulmuş hissetmezsiniz. Bunun yanında bel ve sırt ağrılarınızda da hafifleme hissedersiniz.

Bununla beraber hamilelik döneminde kendiniz için seçtiğiniz spor programı yüzme içeriyorsa, birkaç noktaya da dikkat etmeniz çok önemli. Enfeksiyon riskine karşı havuz yerine denizi tercih etmenizi tavsiye ederim. Eğer ille de havuzda yüzmek istiyorsanız, güvendiğiniz ve hijyeninden emin olduğunuz yerleri seçmeniz önemli.

Rahat bir gebelik ve doğum için hareket edin.

Hamile Yogası

Sağlıklı bir hamilelik ve kolay bir doğum için prenatal yoganın (hamilelik yogası) çok faydası var. Hamilelik sürecinde yapılabilecek egzersizlerden bir tanesi olan bu yoga on ikinci haftadan sonra doktora danışılarak yapılabilir

Hamilelik yogası artan beden kitlesinden kaynaklanan duruş bozukluklarının önüne geçer. Mide bulantılarını da azalttığı bilinen bu yoga kaslarınızı güçlendir ve aşırı kilo alımının da önüne geçer. Aynı zaman da doğru duruşa alışan annenin karnında bebek için gerekli olan alan sağlanmış olur.

Kan dolaşımın hızlanmasını ve oksijen alımının da artmasını sağlayan prenatal yoga bebeğin beslenmesine de yardımcı olur.

Erken doğum riskinin de önüne geçen hamilelik yogası aynı zamanda doğumda kullanılacak kasları da geliştirerek daha kolay bir doğum geçirmenize yardımcı olur.

Aynı zamanda meditasyon yapmanızı da sağlayan prenatal yoga ile doğru nefes alış verişini sağlar. Bu sayede akciğer kapasitesinin de artmasına yol açar.

Ayrıca annenin üzerinde ki baskı ve endişelerin de ortadan kalkmasını sağlayan hamilelik yogası aynı zamanda hamilelik sürecindeki duygu dalgalanmalarının da önüne geçer. Hormonal düzensizlikleri de dengeleyen prenatal yoga anneyi fiziksel ve ruhsal açıdan destekler.

Anne ile bebek arasındaki iletişimi de arttıran yoga ile bebeğinize rahat ve keyifli bir enerji hissettirmeniz mümkün. Annesinin rahat ve huzurlu olduğunu hisseden bebeklerin daha hızlı ve sağlıklı geliştikleri de bilinen bir gerçek.

Hamilelik süresince hafif tempolu yürüyüşleri ve hamilelik yogasını eksik etmeyi, kendinizi ve bebeğinizi doğuma en güzel şekilde hazırlayın.

Hamilelikte Dikkat Edilecek Hareketler

Hamile bir bayan artık tek başına olmadığını unutmaması gerekiyor. Hareketleri sınırlayarak düşük tehlikesi yaratacak hareketlerden kaçınılmalı. Peki, bu hareketleri nereden mi bileceğiz. Özellikle düşük tehlikesi olan bayanların dikkat etmeleri oldukça önemli yer tutuyor.

Hamilelikte Neler Yapılmamalı?

Hamileyken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ağır kaldırmamaktır.
Hoplayarak, zıplayarak hareket etmemek gerekir.
Tuvalete çıktığında ıkınma gibi hareketlerden kaçınmalı.
Fazla yol yürümesi sağlık açısından zararlı olabilir.
Yukarıya uzanma çabası, ani hareketlerden kaçının.
Düşmekten kaçın ve topuklu giymemeye dikkat edin.
İlaç kullanmaktan kaçının.(mutlaka doktora danışın)
Karında ağrı ve sızı olduğunda doktora gitmenizde fayda var.
Dar ve rahatsız kıyafetler giyinmeyin, aksi takdirde bu durumlar hamileliği tehlikeye atar.

Buna da göz atın

Resimli Kalça ve Basen Eritme Egzersizleri – Hareketleri

Merhaba arkadaşlar. Diyet kaçınılmaz ki sporla desteklenmelidir. İstenmeyen kilolardan kurtulmanın kolay yolu diyet ve spor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.