Anasayfa / Egzersizler / Bacak ve Basen Yağları Eriten Hareketler ve Diyet Listesi
Unrecognizable young girl in workout clothes working out her legs

Bacak ve Basen Yağları Eriten Hareketler ve Diyet Listesi

Aerobik egzersizler ile birlikte kalça kaslarını güçlendiren çalışmalar yapmak; kalça ve uyluk kaslarının sıkılaştırılması sağlar. Bununla birlikte bu egzersizleri yapmak, iç uyluk ve vücudun geri kalanında birikmiş yağları yakmaya yardımcı olur.

Bacak ve Basen Yağlarını Eritmek İçin Uygulayabileceğiniz Bazı Hareketler

 1. Merdiven tırmanma günlük yapabileceğiniz basit bir aerobik egzersizdir.Bu özel egzersiz metabolizmayı hızlandırır ve uyluk kaslarını çalışır. Dikkat edeceğiniz nokta ise merdiven çıkarken, sırtınızı düz tutmanız gerektiğidir. Böylece çalışmanızdan daha fazla verim alabilirsiniz.
 2. Bisiklet bacaklarını çalışan en önemli aerobik egzersizidir. Özellikle uyluk bölgesi için yapılabilecek en verimli çalışmadır.Bunların yanında vücudunuz daha dayanıklı olmasını da sağlayacaktır.
 3. Tempolu yürüyüş uyluk ve kalça için bir başka faydalı egzersizdir.AncakBu çalışma sadece bacak bölgenizdeki  yağları yakmak yardımcı olacaktır. Haftada 5 gün boyunca en az 30 dakikalık yürüyüşler form yakalamanız için yeterlidir.

Elma Sirkesi ile Bacak ve Basen Bölgesindeki Yağları Eritme

Elma sirkesi, Bacaklar en kısa sürede nasıl incelir ? fazla yağları yakmaya yardımcı olur ve ayrıca vücutta yağ birikmesini engeller. Aynı zamanda toksinlerin dışarı atılmasına ve vücudun su tutmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca; Potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller de içerir.

 • 3 parça, bir kısmı zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile çiğ, filtresiz elma sirkesiyle karıştırın.10 dakika boyunca kalça ve uyluk bölgesine masaj yapın 30 dakika kadar kurumaya bırakın ve daha sonra su ile yıkayın. Günde 2 kez bu ilacı uygulayıp sonuçları takip edin.

Bunun haricinde başka bir seçenek de bir bardak su, ham filtresiz elma sirkesi ve biraz balı (2 çay kaşığı) karıştırarak içmektir. Tercihen kahvaltı yapmadan önce, sabahları günlük olarak içilmelidir.

Kahve ve Bal Masajı ile Bacak ve Basen Bölgesindeki Yağları Eritme

Kahve, cildi miktarda antioksidan içerir. Aynı zamanda kan dolaşımını teşvik eder ve birikmiş yağ miktarını azaltır.

Sade öğütülmüş kahve telvesini kalça ve uyluk çevresine bal ile karıştırıp sürmek kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur.

Kahve ve Bal masajının hazırlanışı ise şöyle:

 1. Bunu bira sonra kahve artık gerekçesiyle 1 çorba kaşığı alınır.
 2. Kalın bir macun ya da benzeri bir kıvama gelinceye kadar bal ekleyin ve karıştırın
 3. Banyo yapmadan önce, kalça ve uyluk üzerinde uygulayın ve kurumaya bırakın.
 4. Sonra, ıslak ellerle, bölgeyi fırçalayın ve sonrasında su ile durulayın.
 5. Bu uygulamayı 1 hafta boyunca 2 günde bir uygulayın ve sonuçları takip edin.

Basen Yağlarını Eritmek ve Basen Diyeti

Kadınlar açısından, basen bölgesinde birikmiş yağlar çok can sıkıcı hal alabiliyor. Özellikle ülkemizde kilo alan kadınlar genele basen bölgesinden kilo aldıkları için hem kıyafet seçiminde hem de görüntü açısından sıkıntı yaşıyorlar.

Basen bölgesinde neden yağlanma olur?

Araştırmalara göre basen bölgesinde yağlanma yaşayan kadınların büyük çoğunluğu oturarak çalışıyor ya da günün çoğunu oturarak geçiyor. Basenlerin yana doğru genişlemesinin temel nedeni de budur. Çok uzun süre hareketsiz oturmak basenlerin yanlara doğru genişlemesi ile sonuçlanacak bir durumdur.

Basende bulunan yağlar nasıl eritilir?

Bisiklete Binerek  Bacak ve Basen Bölgesindeki Yağları Eritme

Hem durağan hem de hareketli olarak bisiklete binmek, basenleri sıkılaştırıp toplayacaktır. Belki de en etkili basen şekillendirme yöntemidir.

Her gün düzenli olarak uygulanması ise istenilen sonucun daha erken alınmasını sağlayacaktır. Ancak her gün bisiklete  binecek imkanı bulamayanlar için hafta en az 3 gün bisiklete binmek yine basen bölgesinin sarmasını engelleyecek bir rakamdır.

Aşağıdaki resimde hareketleri kaç dakika yapacağınız da ek olarak verilmiştir.

Günlük olarak yürüyüş ya da koşu yapın

Bu bölgede yağ birikmesinin temel nedeni hareketsizliktir. O nedenle önce durağanlığı bir kenara bırakmakla işe başlanmalıdır. İlk başlarda, günlük olarak yarım saat yürümek, basen yağlarını eritmek için ideal bir süredir. Ardından vücut ve kaslar bu tempoya alıştığında yürüme süresini bir saate çıkarmak ve sonrasında hafif tempoda koşularla bu süreci desteklemek bu sürecin devamı olmalıdır. Bu koşu ve yürüyüşler en az 5 gün üst üste yapılmalıdır. Zaten 5 gün sonundaki fark çok rahat anlaşılacak ve daha istekli bir şekilde yürüyüşler yapılacaktır.

Evde egzersizlerinizi aksatmayın

Basen bölgesini daha hızlı inceltmek isteyenler için yapılacak yürüyüşlere ek egzersizler de yapabilirler. Bu egzersizlerin illa spor salonlarında gidilmesine de gerek yoktur. Evde yapılacak ufak çalışmalarla da basenlerin daha şık ve ince görünmesine yardımcı olacaktır.

Masaj yaptırmak sarkmaları önler

Bunların dışında ister masaj makineleri ile ister normal olarak yapılarak masajlarda basen bölgesindeki sarkmaları engelleyecektir. Yukarıda belirttiğimiz şekilde hareket ve egzersizlerini yapan kadınlar, üstüne bir de masaj ekledikleri zaman kısa sürede istedikleri form düzeyine gelmeleri hiç de zor değildir.

Basen Eritme Diyet Listesi

Egzersizlere ek olarak ‘basen diyeti’ de uygulamak, o bölgedeki yağların erime süresini hızlandıracaktır. Uygulayabileceğiniz örnek bir basen diyeti:

Kahvaltı

 • Aç karnına 1 su bardağı ballı ılık süt ( limon sıkılması önerilir)
 • 1 adet şeftali
 • 1 adet kabukları soyulmamış elma

Ara Öğün

 • 1 kibrit kutusu kadar yağsız peynir

Öğle Yemeği

 • Bol yeşillikli salata
 • Yağları ve derisi alınmış 1 porsiyon tavuk ızgara

Ara Öğün

 • 5 adet yulaflı bisküvi
 • Kabukları soyulmamış 1 adet elma

Akşam Yemeği

 • Zeytinyağı ile hazırlanmış 1 porsiyon yeşil fasulye
 • 1 dilim kepekli ekmek
 • 1 porsiyon yeşil salata

Gece

 • 1 su bardağı tarçınlı ılık süt
 • İhmal edilmeden gün içinde en az 1,5 litre su

Diyet 1 hafta boyunca uygulanmalıdır. Besin değerleri açısından çok farklı olmayan yiyecekler ile listedeki yiyecekler değiştirilebilir. Tüm bunlar uygulandığında basen bölgesindeki yağları eritmek çok daha kolay olacaktır.

Buna da göz atın

Resimli Kalça ve Basen Eritme Egzersizleri – Hareketleri

Merhaba arkadaşlar. Diyet kaçınılmaz ki sporla desteklenmelidir. İstenmeyen kilolardan kurtulmanın kolay yolu diyet ve spor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.