Anasayfa / Diyet Önerileri / Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?
Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı ?

Çiğ Köfte Kilo Aldırır mı?

Merhaba dostlarım. Bugün diyette çiğ köfte yenir mi ? diye soranlar için bazı bilgiler vermek istedim. Özellikle benim gibi aranızda çiğ köfte severler varsa oldukça yararlı bir yazı olacağını düşünüyorum. Diyet süresince canınız çiğ köfte çekiyor olabilir.

Peki çiğ köfte hakkındaki rivayetler doğru mu?  Çiğ köfte kilo verdirir mi? Çiğ köfte kilo aldırır mı? Çiğ köfte kaç kalori? aklınızdaki soruları duyar gibiyim. Gelin hep birlikte bu soruların cevabına bir göz atalım.

İçerik olarak çiğ köfte ağır bir yemek değildir. Tabi aşırı salçalı, baharatlı ve yağlı değilse. Burada önemli olan ne kadar tükettiğinizdir.

Çiğ köfte de ince bulgur, domates, zeytinyağı, çeşitli baharatlar ve ceviz gibi kuruyemişler bulunabilir. Çiğ köfte genel olarak acılı baharatlar içerdiği için metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.

Bu da vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duymasına bunun sonucunda da vücudunuzda daha fazla madde yakımı gerçekleşir. Yani kilo verme süreci hızlanmış olur. Tabi bu çiğ köfte yiyerek zayıflayacağınız anlamına gelmez. İçerdiği yağ, kuru yemiş, karbonhidrat vb. etmenler sebebiyle arada tüketmenizde sakınca bulunmayan fakat aşırı tükettiğinizde her gıda gibi çiğ köftenin de kilo aldırabileceğini unutmamalısınız.

Kıymadan yani etten yapılmış çiğ köfteden ise uzak durmanızı öneririm çünkü hem hayvansal yağ hem de etten dolayı alacağınız kalori kilo almanıza neden olacaktır. Etsiz çiğ köfte yukarıda da bahsettiğimiz gibi aşırıya kaçmadıkça kilo almanıza sebebiyet vermeyecektir.

Çiğ Köfte Kilo Yapar mı?

Çiğ Köfte Kaç Kalori? 

Çiğ köftenin besin değerlerine bakacak olursak ortalama olarak (yapılışlarına göre farklılıklar gösterebilir.)

Etsiz çiğ köfte besin değerleri (6 adet)  

  • 6 adet çiğ köfte yaklaşık olarak 350 kalori barındırır.
  • 1-2 gram yağ
  • 75-80 gram karbonhidrat
  • 10-12 gram protein
  • Vücudun yaklaşık %50 demir ihtiyacını karşılar

Tabi buna yeşillik ve lavaşı da eklemeyi unutmamalısınız. Yeşillik diyet süresince en yakın dostumuz diyebiliriz. Yeşillik tüketiminin bizim için herhangi bir olumsuz yanı yok fakat lavaş tüketirken dikkatli olmakta fayda var. 1 porsiyon lavaş ile birlikte rahatlıkla tüketilebileceğini düşünüyorum. Burada içerisine kuruyemiş katılan çiğ köftelerin daha fazla kaloriye sahip olduğu unutulmamalıdır. (örneğin komagene çiğ köfteleri)

Umarım Çiğ köfte kilo yapar mı? sorusuna cevap alabilmişsinizdir. Bu lezzetli öğünü metabolizmanızı hızlandıracağı için haftada bir kaç kez tüketebilirsiniz. Ayrıca çiğ köftede bulunan bulgur yararlı bir karbonhidrat kaynağıdır. İyi bir karbonhidrat yavaş sindiriminden dolayı sizi uzun süre tok tutar. Bu nedenlerle etsiz çiğ köfte diyeti bozar mı? diye soruyorsanız, çiğ köfte diyette tüketilebilen besinler arasında yer almaktadır. Kilo vermenize yardımcı gıdalar konumuza göz atabilirsiniz.

 

Buna da göz atın

Protein Diyeti Olan Dukan Diyeti Listesi ve Aşamaları

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanların sayısı her gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biride düzensiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.