Anasayfa / Diyet Önerileri / Karatay Diyeti Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Uygulanışı

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Uygulanışı

Karatay Diyeti Uygulanışı Karatay Diyetinde Yasak Olan Gıdalar

Karatay diyetinde kilo vermek çok uzun sürebilecek ve çaba gerektiren bir aktivitedir.

Karatay Diyeti Listesi ve Yapan Kişilerin Yorumları hakkında bilgi vereceğiz. İnsanlar çok zayıf iken şişmanlamayı ve şişman iken zayıflamayı ister.

Biz bugün zayıflamak isteyenlere Karatay Diyeti hakkında bilgi vereceğiz. Çağımızın en büyük problemi halini de gelen kilo insanların ruhsal hallerini de bozabiliyor.

Bazı insanlarda ne kadar yemek yese bile almıyor ve kendi komik bahaneleri ‘Ne yesem yarıyor arkadaş’ gibi.

Biz her yediği kilo almasına yarayan insanlara yardımcı olacağız. Evet insanlar sporla,yaptığı aktivitelerle, egzersizlerle kilo verebiliyor ama geri alıyor.

Hayatımızın psikolojik tarafını da etkileyen aşırı kilo fiziksel halimizi de bozabiliyor. Yanı sıra hastalıklara yol açabiliyor.

Şeker hastalığı,karaciğer hastalığı, kalp hastalıkları, bel problemleri yaratabiliyor.

Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay’ın hazırlamış olduğu Karatay diyeti kitabı da çıktıktan sonra insanlar bu diyeti de denemek istiyor.

İnternette karatay diyeti pdf olarak olarak da bulabilirsiniz.

Birazdan bu diyetin nasıl yapılacağını, yiyeceğimiz besinleri sizlere vereceğiz. Sadece kilo vermek için değil ömür boyu sağlıklı yaşamak için Canan Efendigil Karatay diyetini uygulayabilirsiniz.

Kalbin düzgün çalışması için,hastalıklara sık yakalanmamak için,vücutta yağ birikmemesi için bu diyet listesini uygulayabilirsiniz.

Karatay diyeti 
aslında bir diyet değil yaşam tarzıdır. Bu diyeti kullananların yorumlarına bakalım.

– Canan Karataya çok teşekkür ediyorum onun sayesinde daha sağlıklı yaşamaya başladım. Ömür boyu uygulayacağım bir diyet.

– Yaklaşık 1 yıl uyguladığım Canan Karatay diyet listesi ile hem sağlığıma kavuştum hem de 15 kilo verdim.

– Diğer uzmanların önerdiği gibi ‘Az az ama sık sık yiyin’ değil de Karatay diyetini uyguladıktan sonra neredeyse kış boyunca hiç hastalığa yakalanmadım. Uzun bir süre de uygulamayı planlıyorum.

Olumlu yorumların yanı sıra olumsuz yorumlarda olabiliyor. Bunun nedeni diyet yapacak kişinin kendindeki rahatsızlıkları bilmemesi. Örneğin Hamur işleri, şekerli gıdalardan uzak durması gerekirken diyet listesinin yanı sıra o besinleri de tüketiyor ve hiçbir etkisi kalmıyor. Bu yüzden düzenli bir liste hazırlamalıyız.

KARATAY DİYETİ NEDİR ?  

Canan Karatay bu diyetinde insanlara kilo vermeyi vaat etmiyor. Sadece kilo almamayı ve sağlıklı yaşamayı vaat ediyor. Bu diyeti uygulayan insanlar kilo almaz ve yağ depolamaz. Bu şekilde vücut alışınca üstüne bir de spor yapınca kilo vermeye başlıyorsunuz. Bu diyet kiloyu kaybettirmiyor, kilo kaybetmemiz için gerekli şartları sağlıyor.

İnsanlar, özellikle kış aylarında kilo almaktadır. Kış aylarının iyiden iyiye etkisini göstermesiyle çoğu insan, özellikle bayanlar evlerine tıkılıp kalmaktadır. Evin monoton yaşamına adapte olan insanlar kolayca kilo almaktadır.  Ancak bunu çeşitli diyetler yardımıyla önleyebilirsiniz.
Bu yazımızda sizlerle “ Karatay Diyeti” nin nasıl yapılacağını paylaşacağız. İşte Karatay Diyeti’ nin yapılışı:

Karatay Diyeti Yapılışı, Uygulanışı ve Listesi

Her sabah düzenli olarak 2 yumurta. Bu yumurtaları menemen ya da pastırma ile tüketebilirsiniz.
Bir avuç içi kadar peynir 10 tane kadar zeytin ve 1 fincan ceviz, fıstık ya da badem.
Karatay Diyeti’nde ekmek yemek yasaktır. Bunun yerine ceviz tavsiye edilmektedir.
Bu diyet programı sizin tereyağı, kebap ve et yemenize izin vermektedir.
Meyvelerden en çok, erik, kayısı, çilek ve kiraz meyveleri önerilmektedir. Bu diyette kavun ve karpuz yemeniz de yasaktır.
Akşam saat 8’ i geçtikten sonra hiç bir şey yememelisiniz.
Köy tavuğu, balık ve su tüketiminizi arttırmanız da önerilenler arasında.
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın kendi geliştirdiği sağlıklı beslenme ve kilo verme sisteminde, glisemik indeksi yüksek gıdaların tüketilmesi yasaktır. Glisemik indeksi; bir gıdanın ya da karbonhidratın, kan şekerini yükseltme özelliğidir.

Yani kaba tabir ile glisemik değeri yüksek olan gıdalar kan şekerini çok hızlı yükselteceği için kilo yapar. Bu nedenle, Canan Karatay’ın tüm diyet listelerinde bu besinlerin tüketilmesi yasaktır.

Karatay diyeti örnek menüsü hiçbir zaman yiyeceğiniz yemeklerden bahsetmez aksine yemeyeceğiniz yemeklerden bahseder.Örneğin Karatay diyetinde kesinlikle yasak olan besin grubu karbonhidrattır. Karataya göre yağ olarak depolanan şey yağ değil, karbonhidrat grubudur.Karataya göre kuruyemişlerden ceviz,fındık,bademi hiç sormadan tüketebilirsiniz. Karatay da uzak durulması gereken en önemli yiyecek ekmek, hamur işleri, şekerli gıdalar, işlenmiş gıdalardır.Karatay’ın diğer diyetlerinden farkı meyveyi yasaklaması.Vitamince bol olduğunu bildiğimiz meyveler Karatay diyetinde yasak. Çünkü meyvede meyve şekeri olan fruktoz bulunur ve bu fruktozun fazlası insülin direncine neden olmaktadır.

Karatay Diyetinde Yasak Olan Besinler

 • Tahıl ve tahıl unundan yapılmış gıdalar

Beyaz ekmek başta olmak üzere; waffle ekmeği, mısır gevreği ve bageli glisemik indeksi yüksek tahıl ürünlerinden sayabiliriz. Ayrıca, tüm bu besinlerin Karatay diyetinde tüketilmesi yasaktır.

 • Şekerli ve diyabetik gıdalar

Sebze olarak patates ve pişmiş havuç, meyve olarak ise karpuz, kavun, üzüm, incir, muz gibi gıdalar içerisindeki şeker oranı nedeni ile Karatay diyetinde tüketilmesi yasaktır. Ayrıca, her türlü tatlandırıcı da yine kilo vermeye engel olan ve diyet listesinde yasaklı besin türlerindendir.

 • Fabrikasyon ürünü işlenmiş et ve tavuk

Doğal ortamında yetişmemiş tavuk ve o tavuktan elde edilmiş yumurta ile sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri Canan Karatay’ın yasakladığı gıda türlerinden.

 • Hazır içecekler

Glisemik indeksi yüksek ve Karatay’ın tüketilmemesini önerdiği içecekleri; neskafe, alkol, asitli içecekler ve her türlü meşrubat olarak sayabiliriz.

 • Bazı yağ türleri

Ayçiçeği yağı, mısırözü yağı ve margarin glisemik değeri yüksek ve diyet listesinde yasaklı olan yağ türleridir.

Canan Karatay Diyetinde Tüketilmesi Serbest Olan Gıdalar

 • Kuruyemiş: Ceviz, kavrulmamış taze fındık, badem ve fıstık,
 • Kuru gıda: kayısı kurusu , kuru erik vb.
 • Meyveler: Elma, armut, ayva, portakal, mandalina, şeftali, çilek, erik, kiraz
 • İçecekler: Maden suyu, ayran, bol su (günde en az 2 litre), bitki çayı, Türk Kahvesi, filtre kahve
 • Yağ türleri: Tereyağı, zeytinyağı, fındık yağı
 • Doğal; yumurta,pastırma, balık, sebze, salata, bakliyat, yoğurt

Buna da göz atın

Diyet Yaparak Kilo Veremeyenler İçin Tavsiyeler

Son günlerde sık sık duyduğumuz ‘Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum. Neden olabilir? ‘ sözünü yaşayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.