Anasayfa / Diyet Önerileri / Sakız Çiğneyerek Kilo Verin

Sakız Çiğneyerek Kilo Verin

Çoğu kişinin keyifle yaptığı şeylerden biridir sakız çiğnemek. Diş çürüklüğünü önler ve ferah bir nefes sağlamaya destek olur. Peki bütün ağzımızı ve çene kaslarımızı çalıştıran zevkle çiğnediğimiz sakızın kilo vermeye de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?  Sakız Çiğneyerek Kilo Vermek mümkün mü?

Sağlıklı fit bir görünüme kim sahip olmak istemez ki? Araştırmalara göre gün içinde çiğnenen sakız kilo kontrolüne yardımcı oluyor ve daha az yemek yeme ihtiyacı hissettiriyor.

Atıştırmalık yerine Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek düşük kalorili olmasıyla beraber, yüksek kalorili atıştırmaların yerine de geçebilir. Özellikle, 140 kalorilik 1 veya 2 parça çikolatalı kurabiye yerine 2 parça 20 kalorilik sakız çiğneyerek, 120 kalori kazanç elde edebilirsiniz.

Sakız Çiğnemek Kilo kontrolüne yardımcı olur

Sakız pratik, ucuz ve düşük kalorilidir. Şekerli bir sakız yaklaşık 5 -10 kaloridir. Şekersiz olanlar da tercih edilebilir. Sakız, atıştırmaların önüne geçmek ve kalori alımını azaltmak için harika bir yoldur.

Sakız Çiğnemek İştahı azaltır

Sakız çiğnemek iştah kontrolü sağlamaya destek olur. Appetite dergisinde 2007 yılında yayımlanmış çalışma gösteriyor ki öğleden sonraki atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlığı ve kalori alımını azaltmaya destek oluyor.

Sakız Çiğnemek Öğünlerde daha az yemeye neden olur

Yapılan bir çalışmada akşamüstü ara öğününden önceki zaman diliminde bir saat aralıklarla 15 dakika sakız çiğneyen yetişkinler, sakız çiğnemeyenlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az yedikleri görülmüştür. Sakızın şekersiz ya da normal olması ise bir şey fark ettirmiyor her ikisi de az yemeye yardımcı oluyor.

Sakız Çiğnemek Kalori harcatır

Mayo Clinic Uzmanları yaptıkları bir deneyde, sakız çiğnemenin saatte 11 kalori yakımını sağladığını gözlemlemişlerdir.

Sakız Çiğnemek Konsantrasyonu artırır ve stresi hafifletir

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğinizi hafifletmenin en basit ve kolay yollarını arıyorsanız, Sakız çiğnemek en kolay yollardan biri olacaktır. Araştırmalara göre sakız çiğnemek uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırıyor ve hayatın günlük stresini azaltıcı yönde etki gösteriyor.

Sakız Çiğnemek Beyne giden kanı artırır

Birçok sporcu ve koçları oyun esnasında sakin kalabilmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih etmektedir. Bununla beraber bazı öğretmenler de okullarda sakız çiğneme kuralının değiştirilmesini ve çocukların sınav esnasında sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve konsantrasyonunu daha iyi sağlayacağı taraftarıdır.

Son yapılan araştırmalarsa sakız çiğnemenin, damarlardan beyne giden kan akımını yüzde 25 oranında artırdığını göstermektedir. Appetite dergisinde 2002 yılında yayımlanmış bir başka çalışmasında görülüyor ki sakız çiğnemek bireylerin daha çabuk öğrenme ve akılda tutma ve bilgiye erişme yeteneğini de oldukça artırıyor.

Buna da göz atın

Diyet Yaparak Kilo Veremeyenler İçin Tavsiyeler

Son günlerde sık sık duyduğumuz ‘Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum. Neden olabilir? ‘ sözünü yaşayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.