Anasayfa / Diyet Önerileri / Bebeklerin Doğru Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerin Doğru Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Diyet. Doğru Bebek Beslenmesi

Her bebek ilk 6 ay boyunca anne sütünü alması ve bununla beslenmesi gerekiyor aksi taktirde bebeğiniz gelişimini tamamlayamaz ve bu olay sağlık sorunlarına neden olabilir.

İlk 6 ay dolduktan sonra 2 yaşına kadar ve 2 yaşından sonra bebeğinizin gelişimi ve daha faydalı beslenmesi için bazı vermeniz gereken besinler bulunuyor.

Bu besinleri bebeğinize vererek bebeğinizin hem gelişimini desteklemiş olursunuz hem de kemik gelişimi veya zihinsel anlamda gelişimini desteklemiş olursunuz. İşte sizlere küçük bebeklere verilmesi gereken besinler adlı makalemiz..

Sadece besin mi? Sadece besin vererek bir bebeğin gelişimi desteklenemez. Dışarıya çıkartmanız ve dışarıda ki havayı içine çekmesi gerekir aynı zamanda bebekleriniz güneş ışığından faydalanması gerekir yani bebeğinizi güneş ışınlarının altına çıkartırsanız ve gezdirirseniz kemik gelişimi daha da hızlanır ve bir çok hastalıktan korunmuş olur aynı zamanda bebeğiniz hastalıklara karşı daha dayanıklı olur ve sağlığı konusunda endişe etmenize gerek kalmaz.

Bunların yanı sıra bebeğinize birde vermeniz gereken besinler bulunuyor.  Bu besinler bebeğinizin hem zihinsel hem fiziksel olarak gelişimini tamamlamasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Özellikle bebeklere kırmızı et verilmesi daha iyi olacaktır ve bebeklerinize mutlaka haftada 1 kere sebze ve meyve tükettirmelisiniz.

Özellikle bu kış aylarında verilen portakal, mandalina ve diğer meyveler bebeğinizin gelişimini aşırı derece tamamlamasını sağlayacaktır.

Sizlere bebeğinizin gelişimi için kaç tavsiyede bulunduk ve bebeğinizin gelişimini destekleyecek bir kaç besin hakkında bilgilendirme yaptık. Sitemizi takip ederek daha bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bebekler bizler için son derece önemli olan ve sağlıkları konusunda en küçük ihtiyaç halinde adeta telaşlanan hatta bir sorun olduğunda mutlaka doktora gitmemiz gereken bizlerin en önemli  varlıklarıdır fakat birde bu bebekler nasıl beslenmeli? Bebeklere hangi yemekler verilmeli? bu konular var ve bu konular gerçekten önemli bir değer taşıyor çünkü çocuğunuza vereceğiniz her yemek onun için bir anlam taşıyor ve onun gelişimini destekliyor veya gelişimine daha çok zarar veriyor diyebiliriz. Gelin sizlerle bu soru ve sorunlarınızı atlatalım ve işte sizlere; ”bebeklere hangi yemekler verilmeli, bebekler nasıl beslenir? adlı yazımız..

Bir bebeğin gelişimine destek olmak istiyorsanız onu meyve ve sebzelerle besleyebilirsiniz yani şuanda bildiğiniz üzere tüm sebzelerin sadece bebeklere değil aynı zamanda tüm insanlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuz değil mi? Örneğin; ”Bir çoğumuzun sevmediği maydonoz bizim bir çok hastalığımızı geçirmekte kullanılıyor ve sürekli tüketmemiz gereken yiyeceklerden bir tanesi.” Evet, maydonoz. Bir bebeğin yiyebileceği hatta olmazsa olmazları arasında yer alan; ”Yoğurt” Her derde deva olan, bir çok hastalığın mucizevi kurtarıcısı olan yoğurtu bebeğinize gönül rahatlığıyla verebilirsiniz çünkü yoğurt, bebeğinizin kemiklerinin gelişmesinde önemli derece etkilidir fakat yoğurt her bebekte işe yaramayabilir yani yoğurt genellikle insanlar üzerinde yararlı olarak bir etkiye sahip değil ve bazı insanlarda alerjiye neden olabiliyor. Sadece sebze mi? Hayır, meyveleri de çocuğunuza rahatlıkla verebilirsiniz.

Bebeklerde doğru beslenme, doğru büyümeye yol açmaktadır. Annenin en çok üzerine düşmesi gereken konudur beslenme. Beslenirken dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Bu hususları maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

  • Her defasında fazlasını yedirmek için uğraşmayın. Bebeğinizin karnı doyduysa zaten emmeyi yahut yemeyi bırakacaktır. ( İlk 6 ay kesinlikle anne sütü kullanmalı. ). Bebeğinizin karnı doyduysa artık yemek istemeyecektir. Siz annesi olarak daha fazlasını yedirmek için uğraşmayınız. Aksi takdirde bebeğinizin obezite hastası olma riskini arttıracaksınız. Obezlik günümüz çağında büyük bir hastalık olarak biliniyor. Sizler de bu hastalıkla mücadele etmek istemiyorsanız bebeğinize söylenen davranışlarda bulunmalısınız.
  • İlk 6 ay anne sütü önemli olduğunu üstte yer alan makalede vurguladık. Anne sütünün içerisindeki vitamin, mineral ve besleyici maddeler hiçbir maddede yoktur. O yüzden bu nimetten bebeğinizin faydalanması gerekiyor. Bebeğinizin bağışıklık kazanması için anne sütünü tercih ediniz.
  • Mama vermeye anne sütünden sonra başlamalısınız. Anne sütü ile beraber aynı anda mama verilirse obez olma riski de artar. Hatta anne sütünden bebek vazgeçip mamaya yönelebiliyor. Bu gözlem gerçekten olumsuz durumlar doğurabilmektedir. Mama, anne sütünden sonra verilmelidir. Daha doğrusu anne sütünü bebek bıraktıysa artık mama verilmeye başlanabilir.
  • Otlarla yapılan hiçbir yiyeceği bebeğinize içirmeyiniz ta ki doktor kontrolünde verilen ilaçlardan değilse. Bebeğinizin neye alerjisi olup olmadığını bilmiyorsunuz. O yüzden her ot faydalıdır diye içirmeyiniz önermiyoruz.

Bebeklere Çeşitli Meyve Püreleri

Bebeğinizin ek gıdaya geçme süreci başladığında onu ilk tanıştıracağınız besin meyve püresi olacaktır. Mevsim meyvelerinden seçeceğiniz elma, şeftali, üzüm ya da mandalina gibi meyvelerin sularından ilk başlarda 1-2 tatlı kaşığı tattırılarak başlanır. Meyve püresi verirken günlük yarım çay bardağını aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Meyve püresi, güzelce yıkanan meyvelerin cam rende de rendelenmesi ile hazırlanır. İlk başlarda elma ya da şeftali başlayabileceğiniz meyve pürelerine bebeğiniz alıştıktan sonra muz , üzüm ve mandalina ekleyerek devam edebilirsiniz. Meyve pürelerine kesinlikle şeker eklemeyin ve mümkün olduğunca ara öğünlerde vermeye özen gösterin.

Bebeğiniz küçük yaşlarda besin değeri yüksek yiyecekler yemesinde fayda var. Çeşitli meyve püresi yapmak için tek yapacağınız şey meyveleri soyarak onları robotla veya ezeceklerin yardımı ile ezmek olacaktır. Peki, bu işlevi nasıl yapmamız gerekir.

Meyve Püreleri

Elma, muz birlikte ezilerek püre haline getirilmeli. Bu bebeğinizin dişi olmadığı için alamadığı besinler arasında yer alıyor. Ezerek bu besinlerden tüketmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kayısı püre haline getirilerek bebeğinize verebileceğiniz yiyecekler arasında yer alıyor. Ayrıca bebeğinizin kabızlık problemi varsa mutlaka yedirmelisiniz.

Elma, şeftali ve muz da uyumlu bir lezzet ortaya çıkarır. Bu meyveleri de bir araya getirerek bebeğinizin beslenmesine meyve püresi hazırlayabilirsiniz.

 

Buna da göz atın

Diyet Yaparak Kilo Veremeyenler İçin Tavsiyeler

Son günlerde sık sık duyduğumuz ‘Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum. Neden olabilir? ‘ sözünü yaşayan …