Anasayfa / Diyet Önerileri / Vücuttaki Toksinler Nasıl Atılır?
Vücuttan toksin atımı

Vücuttaki Toksinler Nasıl Atılır?

Bugün sizlere vücuttaki toksinlerden şok detoks programı olmadan sadece hayatımızda bazı şeyleri değiştirerek kurtulmanın yollarını sıralayacağım.

Vücuttaki Toksin Nedir ? Toksinden Kurtulma Yöntemleri

Toksin nedir? Detoks nedir?

Toksinlerden kurtulmak neden bu kadar önemlidir? Aç kalmadan detoks yapamaz mıyım?” gibi hepinizin merak ettiği soruları kısaca cevaplayıp toksin atmanın 12 önemli maddesini sıralamaya başlayalım.

Toksin latince ”toxium” yani zehir demektir. Basitçe söyleyecek olursa toksin vücudumuzda bulunan zararlı maddelerdir.

Toksini vücut kendi üretebileceği gibi dışarıdan da alınabilir. Dışarıdan yiyeceklerle fiziksel temasla hatta soluyarak toksinler alırız. Toksinler vücudumuzda sebepsiz baş ağrıları, yorgunluk, uykusuzluk, şişkinlik, kabızlık, sinirlilik ve hatta depresyon yapabiliyor.

Bağışıklık sistemimiz zayıfladığı için hastalıklara kolay yakalanabiliyoruz. Detoks ise vücudumuzun toksinlerden temizlenmesi ve arındırılması işlemidir.

Aslında vücudumuz kendi kendini her gün toksinlerden arındıracak şekilde tasarlanmıştır. Karaciğerimiz vücudun detoksla görevli organıdır.

Toksinleri böbreklerden idrar deriden ter ve bağırsaklardan dışkı yoluyla dışarı atarız. Fakat vücuda daha az toksin almak ve vücudun bu detoks işlemini hızlandırmak bizim elimizdedir. Toksinlerden arınmak daha sağlıklı olmamızı sağlayacağı gibi kilo verişimizi de hızlandıracaktır.

Vücuttaki Toksinleri Atmanın Yolları

Toksin Atmak İçin Soğuk duş alın:

Toksinleri vücuttan atmakta çok önemli bir işlev cilde düşüyor. Bu sebeple önce sıcak bir duş alarak terleyin sonrasında soğuk suyu açarak şok uygulaması yapın. Metabolizmaniz hızlanacak ve toksinler derideki açık gözeneklerden dışarı atılacaktır.

Toksin Atmak İçin Spor yapın:

Ağır egzersizlerden bahsetmiyoruz. Günde en azından 45 dakikalık bir yürüyüş ve temiz hava metabolizmayı hızlandıracak ve vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır.

Toksin Atmak İçin Uykusuz kalmayın:

Vücudun kendisini düzene sokması için mutlaka yeterli uyku alınması gerekiyor. Uzmanların da sıklıkla ifade ettiği gibi günde en az 6 saat uyumalısınız.

Toksin Atmak İçin Sigarayı ve alkolü bırakın:

Sigara ve alkol vücuda toksinleri almanız demektir. Ve hatta bununla beraber ciğerleri yorarak vücutta hali hazırda bulunan toksinlerin atılmasını da yavaşlatacaktır. Bu sebeple sigara ve alkolden uzak durmak, uzak duramıyorsanız bile azaltmak sizin yararınıza olacaktır.

Toksin Atmak İçin Her gün 2 litre su için:

Hepimizin bildiği günde 2 litre su içildiği takdirde vücudun metabolizması hızlanıyor ve tuvalet ihtiyacındaki artış nedeniyle toksinler vücuttan kolay atılıyor.

Toksin Atmak İçin Meyve ve sebze suları için:

Taze meyve ve sebze sularındaki antioksidan maddeler toksinlerin etkilerini hızlı bir şekilde azaltıyor. Fakat özellikle meyve suları içinde şeker barındırdığı için ölçülü içilmesinde fayda var. Her sabah 1 bardak meyve suyu toksinleri atmak için harika bir yol.

Toksin Atmak İçin Yoğurt yiyin:

Yoğurtta bulunan doğal bakteriler midedeki asitlenmeyi giderdiği için besinlerin daha etkili bir şekilde hazmedilmesini ve toksin maddelerin daha çabuk atılmasını sağlıyor. Ayrıca uzmanlar hızlı yağ yakımı için de her gün bir kase yoğurt öneriyor.

Toksin Atmak İçin Türk kahvesi için:

Şekersiz bir Türk kahvesinin antioksidan özelliği olduğu son yıllarda farkedilmeye başlandı. Pek çok uzman diyetisyenin de önerisi her gün bir fincan sade Türk kahvesi tüketilmesidir.

Toksin Atmak İçin Mevsim meyve ve sebzeleri tüketin:

Toksinlerden uzak durmak için mümkün olduğunca hormonlu, mevsimi dışında üretilen satılan meyve ve sebzeleri tüketmemeliyiz. Mevsiminde tüketilen meyve sebzeler içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde harika antioksidanlardır.

Toksin Atmak İçin Şekerden uzak durun: Vücudun glikoz dengesini bozan aşırı şeker tüketimi pankreasa yüklenmeye sebep oluyor. Daha az şeker tüketerek bu yük azaltılabiliyor.

Toksin Atmak İçin Tuzdan uzak durun:

Aşırı tuz vücutta aşırı su tutulmasına yani ödeme sebep oluyor ve vücuttaki su dengesini bozuyor. Yemeklerinize tuz koymak yerine biraz limon suyu sıkarsanız tadının değiştiğini göreceksiniz.

Toksin Atmak İçin Yağdan uzak durun:

Fazla yağ tüketmek aşırı kiloya sebep olduğu gibi kolesterole dolayısıyla damarların tıkanmasına da sebep oluyor. Hayvansal yağlardan kesinlikle uzak durmamız gerekmekle birlikte ölçülü bir şekilde her zaman zeytin yağı tüketebiliriz. Hatta ölçülü kullanılan zeytin yağı toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır.

Buna da göz atın

Protein Diyeti Olan Dukan Diyeti Listesi ve Aşamaları

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanların sayısı her gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biride düzensiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.