Anasayfa / Diyet Önerileri / Göbek Yağları Nasıl Erir? Neden Göbeğim Erimiyor ?

Göbek Yağları Nasıl Erir? Neden Göbeğim Erimiyor ?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle göbek bölgesindeki yağlanmadan nasıl kurtulabileceğimizi, diyet ve spor yapmamıza rağmen göbek bölgesinden neden kilo veremediğimizden bahsedeceğiz. Göbek yağı nasıl erir ? Göbek yağlarım neden erimiyor ? diye merak ediyorsanız gelin bir yazımıza göz atalım.

Göbek Yağlarım Neden Erimiyor ?

Sağlıksız Beslenme

Hazır gıdalar, fast foodlar, beyaz ekmek, çikolata, cips, tatlandırılmış içecekler ve daha pek çoğunu tüketiyorsanız zaten söyleyeceklerimi tahmin ediyor olmalısınız. Bu gibi işlenmiş gıdalar vücuttaki inflamasyonu arttırarak yağlarınızın erimesini zorlaştıracaktır. Sebze, meyve, tam tahıl ürünleri ise aksine antioksidan özellikleri sebebiyle inflamasyonu önlemektedir.

Vücuda giren yağ türü de oldukça önem arzetmektedir. Çünkü her yağ vücutta aynı etkiyi göstermez. Yüksek miktarda doymuş yağlar (et ve süt ürünlerinde yer alan) derindeki yağları arttırırken tekli doymamış yağlar (zeytinyağı, ceviz, ayçiçeği çekirdeği, avokado, somon yağları) ise iltihaplanmayı (inflamasyon) engelleyen özelliğinin bulunması sebebiyle bu yağlar doğru kullanıldığında vücudunuz için yararlı olacaktır. Fakat yine de herhangi bir yağ tüketiminin gereğinden fazla yapılmasının kilo alımına neden olacağı unutulmaması gerekmektedir.

Motivasyon ve Stres

Öncelikle kilolarınızdan kurtulmak için düzgün bir diyet listesi ve azim gerektiğini hepimiz artık çok iyi bir şekilde bilmekteyiz. Bizzat kendim 4 ayda 22 kilo vermiş biri olarak burada en önemli şeyin azim, hırs ve motivasyon olduğunu belirtmekte yarar görüyorum. Siteden benim öykümü okuyabilirsiniz. Eğer motivasyonunuzu yüksek tutarsanız kesinlikle hedefinize daha kolay ulaşırsınız. Kısacası diyet konusunda inatçı olun !

Stres ise özellikle vücudun bel basen bölgesinde kilo vermenizi zorlaştıran bir etkendir. Sebebi ise stresli zamanlarda tüketimi artan yüksek kalorili ve yağlı yiyecekler ile birlikte vücutta salgılanan stres hormonu olan kortizoldur. Bu hormanlar yağın vücutta depolanmasına sebebiyet verir.

Spor yaparken yapılan yanlışlar ! 

Yağ yakmak için özellikle bayanların sadece koşu/yürüyüş yapmasının yeteceği yönünde yanlış bir algı var. Yapılan araştırmalarda yalnızca kardiyo antremanları ve koşu bel bölgeniz için tahmin ettiğiniz kadar yarar sağlamaz. Bununla birlikte kas ağırlığınızı arttıracak ve vücudunuzdaki yağları eritecek antremanlar da yapmanız gerekiyor.

Bunun için sırt, bel, karın bölgelerinizi daha fonksiyonel çalıştıracak egzersizler yapmanız önerilmektedir. Plank hareketi bu örnek egzersiz hareketleri arasında yer almaktadır. Bu hareket hem karın bölgenizi çalıştırmakta hem de kalça, kol ve bacaklarınızda yağ yakımına yardımcı olmaktadır. (Plank hareketi anlatılacak belki video)

Kısacası göbek yağları nasıl erir diyorsanız yağlarınızı eritmek için sağlam ve sıkı bir antreman yapmanız gerekmekte, ayrıca bu sert antremanlar sayesinde daha az zamanda daha fazla kalori yakabileceksiniz.

Göbek Yağı Neden Olur ? 

Bu sorunun yanıtı aslında yukarıda yer alan sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin bir sonucudur. Bahsettiğimiz türde işlenmiş gıdaların tüketimi, yağlı yiyecekler, tuz, şeker, karbonhidrat ve kalorisi yüksek olan yiyeceklerin tüketimini kesmeniz, en azından büyük ölçüde azaltmanız gerekmektedir. Bununla birlikte hareket etmeyi alışkanlık haline getirmeli, sürekli oturmamalı ve mümkün olması halinde düzenli spor yapmanız önerilmektedir.

Göbek Yağını Eritmek İçin Diyet Listesi 

Bölgesel zayıflamanın oldukça zor olduğu bir gerçektir. Fakat doğru bir diyet programı ve spor ile birlikte (Ender Saraç göbek yağlarını eriten diyet için tıklayın) göbek bölgenizdeki istenmeyen kilolarınızdan kurtulabileceksiniz.

Örnek menü:

Kahvaltı: 2 adet yumurta, yağsız sebzeli omlet

Ara Öğün:  yarım kase yağsız yourt yanında yaban mersini ve çilek

Öğle Yemeği: ton balıklı salata ve ızgara tavuk

Ara Öğün:  10 adet bağdem

Akşam: 150 gram ızgara tavuk göğsü  haşlanmış yarım patates ve çok az yağlı bol salata

Göbek yağları nasıl erir ? sorusuna yanıt bulduk ! Ayrıca günde en az 2,5 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin. Spor ile desteklediğiniz taktirde çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Yukarıda paylaşılan Ender Saraç’ın Göbek Eriten Diyet Programını da uygulayabilirsiniz. Hepinize iyi günler. Ayrıca diyet programları konularına bakmayı unutmayın !

Buna da göz atın

Protein Diyeti Olan Dukan Diyeti Listesi ve Aşamaları

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanların sayısı her gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biride düzensiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.