Anasayfa / Diyet Önerileri / Yeşil Mercimek ile Kilo Verin Yeşil Mercimeğin Faydaları
Yeşil Mercimeğin Yararları Nelerdir ?

Yeşil Mercimek ile Kilo Verin Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir ?

Oldukça yüksek bir besin değerine sahip olan yeşil mercimeğin faydaları bitmek bilmiyor !

Nişasta, protein içermesi, yağ oranının düşük, çoğunluğunun doymamış yağ asitlerinden oluşması yeşil mercimeğin nimetlerinden bazılarıdır. Yeşil mercimek kolesterol içermez. Kalsiyum, demir sodyum, protein, fosfor, lif, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve yüksek oranda folik asit içerir.

Doğru şekilde hazırlanılmazsa içerdiği kompleks karbonhidrat ve protein zenginliğinden çok fazla faydalanılamaz.  Havadaki azotu toprağa bağlayan birkaç kurubaklagilden biridir yeşil mercimek.

Temel besin öğeleri olan et, yumurta ve kurubaklagiller grubu içerisinde yer alır. Kurubaklagiller haftada en az 3 kez tüketilmelidir. Kadın sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca sindirim sistemi hastalıklarının, bazı kanser türlerinin, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynar.

Harika bir diyet gıdası ! – Yeşil Mercimek ile Kilo Verin !
Pek çok diyet listesinde yeşil mercimeği görebilirsiniz. Diyet için birebir kullanılan bir gıdadır. Özellikle lif açısından zengin olan diyetlerde tüketimi arttırılarak protein gereksinimi buradan karşılanabilir.

Pişirirken dikkat edin !
Protein kalitesini düşürmemek için kesinlikle tahıllarla beraber tüketilmelidir. Pişirme usullerine uygun olarak hazırlandığında ve C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerle birlikte tüketildiğinde yapısındaki demir ve kalsiyumun vücuttaki kullanımı artar.

Örneğin 1 porsiyon mercimek yemeğinin yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve taze mevsim salata ile birlikte tüketildiğinde protein kalitesi artar.

Yeşil mercimeğin ne kadar yararlı bir besin olduğunu bu yazımızda sizlerde görmüş oldunuz. Yeşil mercimeği sofralarınızdan eksik etmeyin. Hepinize sağlıklı günler dileriz !

Buna da göz atın

Protein Diyeti Olan Dukan Diyeti Listesi ve Aşamaları

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanların sayısı her gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biride düzensiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.