Anasayfa / Diyet Önerileri / Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir
Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir ?
Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir ?

Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir

Diyette Tatlı Krizini Önlemek için Yapmanız Gerekenler !

Diyette canım tatlı çekiyor ? Tatlı yiyerek zayıflanır mı ? ya da Tatlı yemeden duramıyor musunuz ? Diyette tatlı krizi ! O zaman bugünkü yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Diyette tatlı krizi ile başa çıkmanın yollarını anlatacağım bugün sizlere.. Elbette pek çok kişi diyet sırasında isteklerine karşı koyamıyor ve bazen gardını indiriyor. Zayıflama sırasındaki en büyük düşmanlarımızdan birisi aşırı tatlı yemek.

Diyette Tatlı Krizi Nasıl Önlenir ?

Yapılan araştırmalarda eğer bir kişinin canı arzuladığı tatlıyı çekiyorsa, eninde sonunda o kişinin o tatlıyı tükettiği görülmektedir. Bu yüzden canınızın istediği tatlıyı az miktarda tüketmek yardımcı olacaktır. Günde 150 kaloriyi geçmeden tatlı tüketmenin vücuda fazla zararlı olmadığı düşünülmektedir.

Erkekler için günde 9 çay kaşığı, kadınlar için ise günde 6 çay kaşığı şeker tüketimi uygun görülmektedir. Amerikan Kalp Sağlığı Derneği ise Amerika’da yaşayan bireylerin günde ortalama olarak 22 çay kaşığı şeker tükettiğini belirtmektedir. Bu oran oldukça yüksektir. Türkiye’de de tatlı tüketimi oldukça yaygın olduğu için bu oranın bundan aşağı kalır yanı olmadığı bilinmektedir.

Meyve tüketerek şeker ihtiyacını karşılayın

Canınız tatlı çektiğinde, size en sağlıklı ve kilo aldırmayan tatlı ihtiyacına cevap verecek olan gıdalar meyvelerdir. Taze ya da kuru meyveler sizin tatlı ihtiyacınızı bastırabilir. İş yerinizde, evinizde, mutfakta aşırı şekerli atıştırmalar yerine, kuru kayısıkuru incirkuru erikhurma ya da taze meyvelerden bir adet elma sizin daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olur ve yüksek kalorili tatlı tüketmemenizi sağlar.

Tatlı krizini önlemek için Tatlıyı başka gıdalarla karıştırarak tüketin.

Hem tatlıdan alacağınız kaloriyi azaltmak hem de daha az tüketip tatlı ihtiyacınızı azaltmanız için başka gıdalarla karıştırmalısınız. Mesela çikolata sosuna bandırılmış muz ya da çilek tüketmek ya da direk çikolata tüketmek yerine bademli, fındıklı drajeleri tercih etmek hem daha az tatlı tüketmenize hemde daha az kalori almanıza yardımcı olur. Ayrıca bu karışım tatlıları kan şekerini daha yavaş yükseltip daha yavaş düşürdüğünden dolayı tatlı tüketimine bağlı hızlı acıkma ihtimali de azalmaktadır.

Düzenli şekilde beslenin !

Ana öğünleri atlamanız, uzun süre aç kalmanız sonucunda tatlıya yönelme artmaktadır. Günde 3 saatten uzun aç kalmayacağınız, aralarda da sağlıklı atıştırmalar yapacağınız bir beslenme planına sadık kalmanız tatlı ihtiyacınızı azaltmaktadır.

Şekersiz sakız çiğneyin. 

Şekersiz fakat şeker aromalı sakızlar sizin şeker ihtiyacınızı azaltabilir. Yapılan bir takım araştırmalar sakız çiğnemenin yemek yeme istediğini azalttığı görülmektedir. Tatlı krizi seviyesindeyken şekerli sakız çiğnemek istediğinizde tatlandırıcılı tercih edebilirsiniz.

Başka şeylerle ilgilenin, odağınızı dağıtın.

Sürekli tatlı yemek istiyorsanız başka şeylerle ilgilenmeyi deneyin. Eğer imkanınız varsa yürüyüşe çıkın bu size tatlıyı unutturacak ayrıca daha hızlı zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Kitap, dergi okumak, bilgisayarda oyun oynamak gibi faaliyetler ilk 10 dakikadan sonra size tatlıyı unutturmaya başlayacaktır. Tatlı isteğiniz gelince evi toplayın, yarın arkadaşınızı arayıp sohbet edin hatta sosyal medyada zaman harcayarak tatlıyı unutmaya çalışın.

Kaliteli tatlı tüketin.

Gofret, şekerler yerine yoğun kakaolu bitter çikolataları, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih etmenizde yarar vardır. En azından tatlı ihtiyacınıza yenik düştüğünüz de sadece şeker değil vücudunuz için gerekli olan besinlerden de almış olacaksınız.

Stres yüzünden yiyiyorsanız..

Eğer stres, üzüntü gibi sebeplerden tatlı tüketimine yöneliyorsanız ve bu hayatınızda sürekli tekrarlayan ve çözümlenemeyen bir durumsa destek almayı düşünebilirsiniz. Hiç bir besin hayatınızdaki problemleri çözemez. Hayatınızda ciddi bir mutsuzluk nedeni, problemi varsa bu sizin beslenmenizi de etkileyecektir. Profesyonel bir yardım ile bu sorunları aşarsanız, beslenme düzeninizde yoluna girecektir. Umarım tatlı krizi sorunu yaşayan siz okurlarımız için verimli bir yazı olmuştur 🙂

Buna da göz atın

Protein Diyeti Olan Dukan Diyeti Listesi ve Aşamaları

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanların sayısı her gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biride düzensiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.