Anasayfa / Diyet Önerileri / Hamilelikte (Gebelikte) Beslenme

Hamilelikte (Gebelikte) Beslenme

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli ?

Gebeyken neler yenmeli ? neler yenmemeli ? Hamileyken yenmemesi gerekenler ? Hamilelere zararlı gıdalar nelerdir ? Bu tarz sorularınıza bugün yanıt vereceğiz. Hayatımızda sağlıklı beslenmenin önemini hep vurguluyoruz. Her zaman olması gerektiği gibi gebelik döneminde de sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Kesinlikle tek taraflı beslenmeden kaçınıp, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri gerektiği miktarda almalıyız. Gebeyken bu saydığımız besin maddelerinin günlük ihtiyacı artar. Gebelik döneminde diğer insanlara göre yaklaşık 300 kilokalori daha fazla yine yaklaşık 2300 kilokalori alması gerekmektedir.

Düzenli ve yeterli beslenmeye ek olarak gebelik boyunca her gün demir ilacı kullanılması ve gebeliğin ilk aylarında folik asit vitamininin kullanılması önerilir. (Doktorunuza danışmadan kullanmayın)  Eğer hamile döneminde yeterli beslenilemiyorsa günlük multivitamin preperatları da önerilmektedir. Gebelik anne adayı yeterli beslendiği taktirde ortalama olarak 10-12 kilo alabilir. Gebelikte kilo takibi yapılabilir. İlk üç ayda ortalama olarak 0,5 – 1 kg, sonrasındaki dönemlerde ise ayda ortalama 1,5 – 2 kilo kadar alınması normaldir.

Gebelik sırasında normal insanlar içinde önerildiği gibi aşırı yağlı yiyeceklerden, gereksiz aşırı kalori içeren ve besleyici değeri olmayan abur cuburlardan mümkün olduğu kadar kaçınmak gerekmektedir. Hamur işlerini ve yağlı yiyecekleri çok fazla tüketmemelisiniz. Baklava gibi şerbetli tatlılar veya diğer tatlılar tüketilebilir ancak abartmamak ve az miktarda tüketmek gerekir. Günde 5-6 öğün olacak şekilde beslenilmelidir. Aşırı tuzdan uzak durulmalı, fast fooddan kesinlikle kaçınılmalıdır. Mineral ve vitamin kaynağı olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi oldukça faydalıdır. Meyve sebzeler kadar et ve süt ürünleri gebelik sırasında gereken proteinleri sağlayacaktır. Gebelik süresince haftada 1-2 gün balık tüketilmesi oldukça faydalıdır. Uzmanlara göre haftada 1-2 gün balık ve günde 1-2 ceviz tüketilmesi bebeğin beyin gelişimi için oldukça önemli olan balık yağı yani omega 3’ü annenin alması açısından oldukça önemlidir. Ton balığı haftada 2’den fazla olmamak kaydıyla tüketilebilir. Balıklarda civa bulunduğundan dolayı haftada 2’den fazla balık tüketimi önerilmez.

Gebeyken bol sıvı alımı oldukça önemlidir. Buda ağırlıklı olarak sudan karşılanır. Bol su içilmesi gerekir, günde ortalama 10 bardak suya tekabül eder. Gebelikte kahve,çay özellikle de kola gibi içeceklerden az miktarda tüketmelisiniz. Maden suyu (soda) içilmesinde bir sakınca yoktur. Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, limon, nane, papatya gibi bitki çayları içilebilir. Alkol kesinlikle tüketilmemelidir çok sakıncalıdır. Günde 2-3 bardak süt içmek kalsiyum açısından oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında diyet yapılması doğru değildir. Hamilelikte diyet ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Anne adayı hamilelikte ortalama olarak 10-12 kilo kadar almalıdır. Eğer gebeliğin başlangıcında fazla kiloluysa gebelik sırasında bu kiloları vermeye çalışmamalıdır, sadece daha az kilo alarak gebeliğe devam etmelidir.

Çiğ et, çiğ köfte, iyi pişirilmemiş sucuk, iyi pişirilmemiş yumurta, mayonez, acı soslar, pastorize edilmemiş sütler, aşırı yağlı cips gibi zararlı ürünleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Buna da göz atın

Protein Diyeti Olan Dukan Diyeti Listesi ve Aşamaları

Günümüzde kilo vermeye çalışan insanların sayısı her gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biride düzensiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.