Anasayfa / Diyet İçecekler / Laktozsuz Süt Nedir? Laktozsuz Süt Kilo Aldırır mı?
Laktozsuz sütün faydaları
Laktozsuz Süt Nedir ?

Laktozsuz Süt Nedir? Laktozsuz Süt Kilo Aldırır mı?

Son zamanlarda Laktozsuz Süt sıkça gündeme gelmekte ve pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Peki laktozsuz süt nedir? Neden tercih edilir? Laktoz intoleransı ne demektir? Merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızca cevap vereceğiz.

Laktoz İntoleransı Nedir ?

Süt içerisinde “laktoz” adı verilen şeker barındırır. Süt şekeri olarak da bilinen laktoz yani şeker ince bağırsaklarda laktaz enzimiyle parçalanarak vücut açısından emilmeye müsait duruma getirilir ve emilir. Eğer vücudunuzda bu parçalama işlemini gerçekleştiren laktaz enzimi yetersiz ise laktozu parçalayamaz ve bunun sonucunda şişkinlik, gaz, ishal vb. sindirim sorunlarına neden olur. Özellikle süt içince bu gibi etkileri 30 dakika içerisinde hissedenlerin vücudunda laktoz şekerini parçalayan laktaz enziminin az oluşu etkilidir. Doğal olarak bu kişiler her zaman “süt bana dokunuyor.” diyerek tüketmeyi istemezler.

Eğer sizde süt içtikten yaklaşık 20-30 dakika sonra yukarıda bahsedilen sindirim problemlerini yaşamaya başlıyorsanız siz de de laktaz enzimi eksikliğinden kaynaklanan “Laktoz İntoleransı” olma ihtimali çok yüksektir.

Laktozsuz sütün faydaları nelerdir
Laktozsuz süt nedir ?

Laktozsuz Süt Nedir ?

Yukarıda bahsedildiği gibi laktaz enzimi yetersiz olan kişilerin rahat bir şekilde süt tüketmesi amacıyla sütün içerisine laktaz enzimi ilave edilerek laktozun paketleme aşamasında parçalanması sağlanır. Bu sayede süt besin değerlerinden bir şey kaybetmez. Laktaz sindirimi daha kolay olan glikoz ve galaktoza çevrilmiş olur. Bu sayede şişkinlik, mide bulantısı, ishal, gaz gibi sorunlara maruz kalmadan rahatlıkla süt tüketebilirsiniz.

Laktozsuz Sütün Tadı? Nasıl?

Laktozun sütte bulunan doğal şeker olduğunu belirtmiştik. Laktozsuz sütte süt şekeri (laktoz) laktaz enzimi eklenerek zaten içerisinde bulunan glikoz ve galaktoz şeklinde ayrıştırılmış hale getirilir. Laktozun parçalanması ile ortaya çıkan glikoz ve galaktoz ise laktoza göre tatlılık derecesi yaklaşık 4 kat fazladır. Aslında aynı şekeri içermektedirler. Ancak daha tatlı algılanmasının sebebi budur. Bununla birlikte laktozsuz süt normal süt ile aynı besin değerlerine sahiptir.

Süt İçmekten Asla Vazgeçmeyin !

Eğer süt içince yukarıda belirtilen sindirim problemleri sebebiyle siz ya da çocuğunuz süt içmiyorsa bu yazımızdan sonra mutlaka laktozsuz tercih ederek sütü tekrar hayatınıza kazandırın.

Sütün yararları ve besin değerleri saymakla bitmez. Hele çocukları asla sütten mahrum bırakmamalısınız. Sütteki kalsiyum, doymuş yağlar, vitamin ve mineraller sağlıklı bir hayat sürmek, hasta olmamak, vücudu dirençli kılmak için olmazsa olmazlar arasındadır.

Ayrıca laktoz şekeri yoğurtta da bulunmaktadır. Eğer yoğurt ile ilgili aynı sindirim problemlerini yaşıyorsanız laktozsuz yoğurt tercih edebilirsiniz.

Laktozsuz süt kilo aldırır mı ?
Laktozsuz süt kilo aldırır mı ?

Diyet Yaparken Laktozsuz Süt İçilir Mi ?

Özellikle laktozsuz süt içenler tadının daha tatlı gelmesi sebebiyle şekerli olduğunu bu nedenle diyet yaparken tüketilmemesi gerektiğini düşünürler. Sizin de kafanızda laktozsuz süt kilo aldırır mı ? Kilo yapar mı ? ya da laktozsuz süt zayıflatır m ? gibi sorular yer alıyorsa kısaca şöyle belirtelim: kesinlikle hayır ! Kilo aldırmaz. Zaten yukarıda da açıkladığımız üzere laktozsuz sütün tadının daha şekerli gibi hissedilmesinin sebebi içerisinde bulunan laktoz şekerinin glikoz ve galaktoz şeklinde parçalanmasıdır. His olarak 4 kat daha tatlıymış hissi verse de aslında aynı değerlere sahiptir. Yani diyet yaparken içebilirsiniz !

Laktozsuz süt spordan hemen önce ya da sonra içildiğinde yüksek tok tutma özelliği sayesinde vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Göbel ve bel bölgesindeki yağların yakımını da kolaylaştırır. Zaten açıkladığımız üzere içimi en kolay ve hafif süttür.

Laktozsuz Sütün Faydaları Nelerdir ?

  • Karaciğerde yağ oluşumunu da engellemektedir.
  • Tüm damar sertliği rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Ayrıca laktozsuz sütün asıl etkisi normal süt içerek oluşan şişkinlik, ishal, hazımsızlık, gaz vb. sindirim sorunlarına neden olmamasıdır !

Ayrıca sitemizde yer alan zayıflatıcı ve doğal bitkisel çay tariflerine göz atmayı unutmayın. Amerikalı Doktor Racheal Link’in konuyla ilgili yazısı: Kaynak. Sağlıcakla kalın !

Buna da göz atın

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alkali Su Nedir ? İnsan vücudunun direncini koruyabilmesi için kan değerlerimizin belli bir ph değerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.