Anasayfa / Diyet İçecekler / Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları hakkındaki yazımızı dikkatli okuyunuz.

Yeşil çay ve bizim bildiğimiz çay aynı bitkiden yani “Camellia sinensis” yapraklarından üretilir. Yeşil çayı ve normal çaydan üstün kılan özelliği yaprakların işlenme biçimidir.

Yapraklar prosedür sırasında siyah çaydan farklı şeklinde deha az oksidasyona uğrar, fermantasyona uğramaz. Bu sayede bünyesindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar korunur.

Yeşil Çayın Faydaları

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) için Yeşil Çay: Düzenli olarak yeşil çay tüketmek damar tıkanıklığı riskini azaltır. Özellikle koroner arter hastalığına yakalanma olasılığını önemli ölçüde azaltır. Günde 3 bardak çay içmek kalp krizi riskini de önemli ölçüde düşürür.

Kolesterol İçin Yeşil Çay: Araştırmalara göre derli toplu yeşil çay tüketmek kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Yeşil çayın içinde bulunan “polifenoller” bağırsakların kolesterolü emmesini önler ve böylece vücut kötü kolesterolden basitçe kurtulur.

Yüksek Trigliserid İçin Yeşil Çay: Kanda dolaşan yağlardan biridir. Yükseldiği zaman damarlarda tıkanıklık riski de yükselir. Yeşil çayın bünyesinde bulunan “kateşinler” vasıtası ile yemeklerden sonra trigliserid seviyeleri normalden daha yavaş yükselir. Trigliseridin hızlı yükselişini engellemek için yemeklerden sonra yeşil çay tüketilebilir.

Diyabet İçin Yeşil Çay: Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için yeşil çay içilebilir. Fakat diyabet için ilaç kullanılıyorsa yeşil çay tüketmeye başlamadan önce olası yan etkiler ile ilgili hekime müracaatlmalıdır.
İNFLAMATUVAR BAĞIRSAK HASTALIKLARI Yeşil Çay: Yeşil çay bağırsaklarda görülen iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir.

Yeşil Çayın Cilt ve Saça Faydaları: Yeşil çay cilt ve saç görünümünü geliştirmek ve cilt ve saç sağlığını güvenliğini sağlamak için hoşlik uzmanları tarafından tavsiyelen doğal ürünler arasında en başında yer alır. Saçı yeşil çay ile durulamak saç derisindeki kuruluğa iyi gelir ve kuruluğa bağlı olarak görülen kepeği engellemede birebirdir. Ayrıca yeşil çay antioksidan etkisi ile yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Kanser İçin Yeşil Çay: Günde iki bardak yeşil çay tüketmek kanser gelişimini engellediği söyleniyor. Fakat bu yönde yapılan çalışmalar hala yetersiz. Ayrıca yapılan diğer araştırmalara göre yeşil çay içmek mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

Diş Sağlığı İçin Yeşil Çay: Diş yüzeyinde biriken ve plak oluşumun neden olan bakteriler derli toplu yeşil çay tüketimi ile azaltılabilir. Ayrıca diş eti hastalıkları için kullanılan bir teknik.

Zayıflamak İçin Yeşil Çay: Yeşil çay açlık hissini bastırır ve metabolizmayı canlandırır. Antioksidan etkisi ile yağları parçalar ve bölgesel yağlanmayı engeller.

Buna da göz atın

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alkali Su Nedir ? İnsan vücudunun direncini koruyabilmesi için kan değerlerimizin belli bir ph değerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.