Anasayfa / Detoks Tarifleri / Yağ Yakıcı Besinler, Ödemlerinizden Kurtulun

Yağ Yakıcı Besinler, Ödemlerinizden Kurtulun

Yağ Yakıcı Zayıflatıcı Ödem Detoksu ve Ödem Çayı Tarifi

Yağ yakıcı meyveler,besinleri sizlere anlatacağız. Ödemlerinizden kısa sürede kurtulacaksınız. Ödemlerden kurtulma yöntemleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik, ödemin ortaya çıkmasında fazla tuz ve şeker tüketiminin önemli rol oynadığını belirterek, ödem söktüren besinleri anlattı.

1-Kayısı

Belkide en çok yemeniz gereken meyve kayısıdır.Potasyum bakımından zengin olan kayısı vücut sıvılarında sodyum potasyum dengesinin sağlanmasında ve ödemlerin atılmasında etkili oluyor.Günde 3-4 tane yemeniz tavsiye ediliyor.

2-Ananas

Yüksek lif içeren ananas, bağırsakların çalışmasına ve hızlanmasına büyük katkı sağlıyor.Ananasta bulunan bromelain maddesi selülit oluşumuna neden olan proteinlerin parçalanmasında yararlı oluyor ve bu sayede vücuttan su atımını artırıyor. Yağ yakıcı besinler arasında olmayı ha kediyor.

Özellikle ödem oluştuğunu anladığınız günlerde tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

3-Salatalık

Salatalığı içilen suya doğramak ve bekletmek antioksidan kapasitesi yüksek bir su tüketilmesini, dolayısıyla ödem tulumunun engellenmesini sağlıyor.C vitamini ve beta karoten içeriyor ve yüzde 96’sı sudan oluşuyor.Vücudun kaybettiği suyun yerine konmasına ve ödemin atılmasına büyük yardımcı oluyor.

4-Yaban Mersini

A,B ve C vitamini içeren yaban mersini sindirimin hızlanmasını ve ödemin atılmasına yardımcı oluyor.Bu sayede ödem atmak için en yararlı besinlerden biri.

5-Maydanoz

Tüm detoks içeceklerinde mutlaka bulunan, ödem söken ve yağ eriten muhteşem bir besin olan maydanoz özellikle çiğ tüketildiğinde besin içeriği en zengin olan sebzelerden biri.

Ödem oluştuğunda çiğ olarak yenildiğinde veya haşlayıp suyu içildiğinde ödemin atılmasına yardımcı oluyor. Dikkat etmeniz gereken bir husus var. Gereğinden fazla maydanoz tüketmek de zararlı çünkü vücuttan fazla suyun atılmasına, dolayısıyla tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor.

6-Süt

Özellikle süt, yoğurt ve kefir zengin kalsiyum içerdiklerinden dolayı vücut sıvılarındaki mineral oranını koruyor, ödem oluşumunu engelliyor.Her gün ortalama 2 bardak içmeniz uzmanlar tarafından öneriliyor.

7-Limon

Maydanoz gibi tüm detoks içeceklerinde bulunan limon da ödem atmada bir numara olan sebzelerden. Faydası gribe iyi geldiği ile daha çok bilinir çünkü C vitamini içeriyor. Ödem atımında kullanmanız öneriliyor. Salatalarınızdan eksik etmeyin.

Yağ Yakıcı Ödem Detoks Çay Tarifi

En çok rastlanan problemlerden biride ödem sorunudur.Halk arasında su tutması olarak bilinen ödem genellikle el, ayak bilekleri, göbek, kol ve göz kapaklarında görülür.Bu ödemin atılması için de bazı ödem söktürücü tarifler vardır.Toksin atıcı antioksidan içeren meyve sebzelerle hazırlanan bu karışımlar kullanan kişilerin fayda görmesi sonucu yaygınlaşmıştır.%70’i su olan vücudumuz bazı sorun ve nedenlerden dolayı ödem yapabilir.Ödemin ağrı yaptığı da bilinir bu yüzden ödem oluşmaması için beslenmenize dikkat edin.

Ödem söktürmeye yardımcı olan bu çay, yağ yakımını da kolaylaştırıyor.Metabolizma hızınızı arttırıyor.Parmağınızla ödem olan yerinize bastırdığınızda parmak iziniz çıkıyorsa yumuşak ödemdir. Parmak izi çıkmayan bölgelerde sert ödem vardır ve bu bölgede acı hissi de duyulabilir. El ve ayakların yanı sıra iç organlarda da görülebilen ödem bazı durumlarda hastalık belirtisi de olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız daha iyi olacaktır.

Ödem oluşumuna sebep olan bazı etkenler
Aşırı tuzlu beslenme
Hamur işleri, yağlı, şekerli ve nişastalı besinlerin sıkça tüketilmesi
Gazlı içecekler
Hareketsiz yaşam
Şeker hastalığı
Menopoz
Hamilelik ve emzirme dönemleri
Kullanılan kortizon, hormon, romatizma, tansiyon ve psikolojik ilaçlar
Sigara ve alkol kullanımı
Hormonlu besin tüketimi
Yetersiz su tüketimi
Hava kirliliği
Sıcak havalar
Stres ve üzüntü
Genetik faktörler

Etkili Ödem Atıcı Bitkisel Çay
Malzemeler
Yeşil çay
Ardıç otu
Kekik
Meyan kökü
Yaban mersini
Sinameki
Melisa otu
Kiraz sapı

Hazırlanışı
Çaydanlıkta 2 bardak su kaynadıktan sonra malzemelerin hepsinden birer tutam ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin.

Keskin tadına rağmen hoş bir kokuya sahip olan bitki çayı sayesinde vücut ısınız artarak ter ile toksinleri atmaya başlayacaksınız.

Ayrıca idrarı söktürerek kısa sürede ödemden kurtulabilirsiniz.

ÇAY HAKKINDA SORULAR

Çayı günde kaç defa kullanmalıyız? – Sabah uyandığınızda ve akşam yemeğinden önce içmeniz tavsiye edilir

Hamile kadınlar kullanabilir mi ? – Evet ama günde 1 defa kullanmaları daha uygundur

Eksik malzeme ile yapmak – Olabildiğince malzemeleri tamamlamaya dikkat edin ama eğer bulamazsanız evde kolayca bulunan malzemelerle yapılan şu detoks suyunu deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.