Anasayfa / Kişisel bakım / Kış Egzamasını Engelleme ve Giderme Yöntemleri

Kış Egzamasını Engelleme ve Giderme Yöntemleri

Kış Egzamasıyla Başa Çıkmanın Yolları

Egzama, yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir, ancak kış mevsimi egzama patlamasıyla sonuçlanabilir ve bir takım problemlere neden olabilir.

Egzama, kronik bir deri hastalığıdır. Egzamanız varsa, şiddetli kaşıntı (özellikle geceleri), kırmızıdan kahverengimsi-gri renkte kuru ve pullu cilt lekelerine ve çizildiğinde sıvıyı sızdırıp aşındırmaya yarayan küçük şişlikler gibi belirtilerle başa çıkmanız gerekebilir. Bu belirtiler kışın daha da kötüleşir.

 Sorun, dizlerin ve iç dirseklerin veya ön kolların yanı sıra yüz, boyun, bilekler, kafa derisi, kollar, bacaklar, göğüs ve sırt gibi farklı vücut parçalarını etkileyebilir.

Kuru kış havası, kapalı ısıtma sistemleri ile birlikte cildinizi tamamen kurutabilir ve egzama semptomlarında artışa neden olabilir.

Diğer nedenler arasında çok fazla giyeceğin katlanması, sıcak banyolar veya çok fazla yatak örtüsü kullanılması sayılabilir.

 

Egzama, cilt tahriş edici maddeler, enfeksiyonlar, stres ve bazı alerjenlere maruz kalma, örneğin toz veya hayvan tüyünden kaynaklanabilir.

Sıcaklıklar düştükçe, birçok insan egzama tedavisi için yollar arar ve kuru, kaşıntılı cilt ve rahatsız edici döküntüleri ele alır.

Neyse ki, egzema flare-up’larını hafifletmenize ve kış mevsiminin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek birçok basit telafi ve yaşam tarzı değişikliği vardır.

İşte kış egzamasıyla başa çıkmanın yolları.

1. Eşit Sıcaklığın Korunması

Cilt, özellikle kış aylarında ani ısı değişikliklerine tepki verir . Örneğin, soğuk kış günlerinde sıcak bir eve girdiğinizde ya da tam tersi olduğunda, cilt düzgün bir şekilde işleyemez.

Aslında ani sıcaklık değişimi kuru cilt ve kaşıntı hissine neden olur. Bu egzama semptomlarını kötüleştirebilir.

Olabildiğince cildin sıcaklığını korumak çok yararlı olabilir. Her odayı sabit ve konforlu bir sıcaklıkta tutun.

2. Nemlendirici Cihazlarla Evinizin Nemini Dengeleyin

Nem, kışın düşük kalma eğilimi gösterir. Sıcaklık düştükçe havadaki nem de düşer. Dahası, merkezi ısıtma sistemleri, evin her tarafına sıcak havayı zorlar ve bu da iç havayı kurutur ve egzamaya neden olabilir.

Evinizi, cildinizin kurumasını önlemek için, çok sıcak veya çok soğuk olmayan, nemi 45 ile 55 arasında değişen bir sıcaklıkta tutmalısınız.

Evinizdeki nem çok düşükse, havaya nem eklemek için bir nemlendirici cihaz kullanın.

Havadaki nemi artırmaya yardımcı olması için bir nemlendirici alabilir veya her odaya sadece bir bardak su koyabilirsiniz.

3. Cildinizi Nemlendirin

Nemlendiriciler yılın her saatinde gereklidir. Fakat kışın kalın bir tane kullanmanız ve daha sık uygulamanız gerekir. Doğru nemlendiriciyi kullanmak, egzama patlamaları ile başa çıkmanın en iyi yollarından biridir.

Kış aylarında kullanmak üzere özellikle kremler yerine bir merhem olan ağır bir nemlendirici elde edin. Deneyebileceğiniz bir diğer seçenek, kalın olan badem yağıdır ve cildinizi saatlerce nemlendirir.

Nemlendirici kullanırken, çoğunlukla kuru ve soğuk havaya maruz kaldıkları için, ellerinize ve yüzünüze dikkat edin. Nemi kapatmak için banyo veya duştan sonra cildiniz hala ıslandığında nemlendiriciler ve yağlar uygulamak en iyisidir.

Cildinizi günde bir defadan fazla nemlendirdiğinizden emin olun.

4. Doğru Giysileri Seçin

Sıcaklık düştükçe, kendimizi giysi tabakaları içinde tutmaya eğilimiz. Soğuktan korumak için şapkalar, eşarplar, eldivenler, kazaklar ve çoraplar gereklidir. Ancak egzamadan muzdarip olanların yünden yapılmış ürünleri kaçının.

Yün cildi kurutabilir, bu da kaşınlığı artırabilir. Ayrıca, kaba dikişler ve gevşek iplikler olan herhangi bir şey aynı etkiyi gösterebilir.

Gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz kadar vücut sıcaklığınızı ayarlamanıza yardımcı olmak için, ağır bir kat yün giysiden çok sayıda pamuklu giysi giymeyi deneyin.

Kroma alerjik olanlar da deri eldivenlerden ve şapkalardan kaçınmalıdır.

Deri veya yün eldivenleriniz varsa, cildin tahrişini azaltmak için bunların altında bir çift ipek eldiven takabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta, cildinizi tahriş edip belirtilerinizi kötüleştirebileceği için ıslak kıyafetleri ve ayakkabıları derhal çıkarmalısınız.

5. Sıcak Duşları Es Geçin

Kış günlerinde uzun, sıcak banyoları almanın ne kadar cazip olduğu düşünülürse yapmamalısınız. Aslında, sıcak banyolar kış egzamasının patlamasının ardında yatan neden olabilir.

Sıcak banyolardan gelen ısı cildinizin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir.

Bunun yerine, ılık su kullanın ve daha az sık sık banyo veya duş almak ve zaman da sınırlamak.

Cildinizin banyo sırasında nemi tutmasını sağlamak için suya nemlendirici ürünler ekleyebilirsiniz. Her ne pahasına olursa olsun sert sabunlardan kaçının; doğal yağları derinizden sıyrıracağından kurur ve egzamanızı daha da savunmasız hale getirir.

Kısa bir banyo veya duş aldıktan sonra cildinizi havlu ile ovmayın. Bunun yerine kendinize kuru yara dokundurun, sonra ıslak haldeyken derinize zeytin veya badem yağı sürtün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.