Anasayfa / Yararlı Bitkiler / Sarı Hardalın Faydaları Nelerdir

Sarı Hardalın Faydaları Nelerdir

Eğer aparatiflerinizi parlak sarı bir çeşniye tatlandırmak isterseniz, o zaman sarı hardalı iyi biliyorsunuzdur. Baharat, ayrıca sosisli sandviç ve hamburgerlerde yaygın olarak kullanılır.
Sosun dışında, sarı hardal tohumları ve yeşillikleri, dünyanın farklı yerlerinde mutfak malzemesi olarak kullanılır.
Sarı hardal doğada çok yönlüdür. Bir sos ya da yağ, tohum ya da toz halinde sunulmaktadır, bunların tamamı mükemmel sağlık faydaları sunmaktadır.
Sağlık yararları beslenme profilinden gelir. Protein, lif, C vitamini ve B kompleks vitaminlerinin birçoğu için iyi bir kaynaktır. Sağlık için önemli olan potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi çeşitli minerallerde özellikle zengindir. Aslında, yanlışlıkla zararlı toksinler veya zehir yuttuktan sonra kusmaya neden olabilir .

Sarı hardalın sağlığa olan faydalarından haberdar değilseniz, bunun sunabileceği şeyleri öğrenmenin zamanı geldi. İster isterse bütün ya da öğütülmüş olarak ya da bir sos olarak tüketiyorsanız mutlaka hardalın yararlarını elde edebileceksiniz.
Sarı hardalın etkileyici faydaları

1. Sarı Hardal Kas Spasmalarını Gevşetir

Sırt ya da omzun üzerinde olmak üzere, herhangi bir kas spazmından hızlı rahatlama elde etmek için sarı hardal kullanabilirsiniz. Ağızdaki sinirler üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır ve sinirler spazmı etkiler.
Güçlü kemiklerin, eklemlerin ve kasların korunması için gerekli olan iki önemli besin maddesi olan potasyum ve kalsiyum için de iyi bir kaynaktır.

 1. Bir çay kaşığı sarı hardal ezmesi ye, sonra bir bardak su iç.
 2. Spazm giderene kadar günde bir kez tekrarlayın.

2. Sarı Hardal Vücut Ağrılarını Tedavi eder

Artrit ağrısı da dahil olmak üzere her türlü ağrıyı hafifletmek için sarı hardal tohumundan yapılmış hardal yağı kullanabilirsiniz .
Hardal yağı, vücudun ağrı reseptörlerine karşı etkili; bu da ağrı sinyallerini etkili bir şekilde bloke edebileceği anlamına geliyor.

 • Bir miktar hardal yağı ısıtın ve ağrılı bölgeye bir seferde 10 ila 15 dakika masaj yapmak için kullanın. Bunu günde 2 veya 3 defa yapın.
 • Ayrıca hardal tohumlarından haşere yapabilir ve etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Yanmaları önlemek için daima cildinizle hortum arasında ince bir havlu kullanın.

3. Sarı Hardal Astım Saldırılarını Azaltır

Astım atağından derhal rahatlama için, hardal yağı, evde deneyebileceğiniz en iyi tedavilerden biridir. Yağ, vücuttaki enfeksiyonların yanısıra iltihaplanmayı engelleyen birçok bileşiği de içerir.
Sarı hardal tohumu yağı, hava geçişlerini açarak akciğer fonksiyonlarını geliştirir ve nefes almayı kolaylaştırır.

 • Bir çay kaşığı hardal yağı, küçük bir kafurla ısıtın. Soğumasına izin verin, daha sonra göğsünüzü ve üst sırt üstü arka masurayı hafifçe ovun ve masaj yapmak için kullanın. Astım semptomlarını gidermek için günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca, mümkün olduğunca pişirirken organik hardal tohumları veya yağ kullanın.

4. Sarı Hardal Kötü Nefes İle Savaşır

Sarı hardal, basit, ancak etkili bir doğal madde olup, nefes nefese ve alkol nefesinden kurtulmak için kullanılır . Hardal sosunun güçlü aroması, ağzınızdan gelen kötü kokuyu maskeleyecektir.

 1. Ağzınıza 1 tatlı kaşığı sarı hardal sosu alın.
 2. 1 dakika boyunca döndürün, sonra ağzınızı su ile temizleyin.
 3. Sonra, 1 tatlı kaşığı hardal sosunu yutun.
 4. Son olarak, ağzınızı suyla iyice yıkayın.
 5. Bu çareyi gerektiği gibi kullanın.

Sarı Hardal Kalp Sağlığı

Hem sarı hardal yeşillikleri hem de yağ, kalp sağlığınızı iyileştirmek için kullanılabilir.
Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengindir, hardal yağı kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Vücuttaki düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL veya ‘kötü’ kolestrol) seviyesini düşürür ve yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL veya ‘iyi’ kolestrol) yükseltir ve böylece kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.
Ayrıca, hardal bitkisinin yaprakları muazzam bir kolestrol düşürücü güce sahiptir. Asitlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran sindirim sistemindeki safra asitlerini bağlayabilir.
Bu faydaları yalnızca saf hardal yağı kullanarak pişirebilmeniz ve salatalara, çorbalara ve patates kızartmalarınıza yeşillik katmanız yeterli.

6. Sarı Hardal Soğuk algınlığı ve öksürüğü yatıştırır.

Hardal yağı keskin doğasından ötürü soğuk algınlığı veya öksürük için iyi bir çözümdür. Doğada sıcak olması, burun tıkanıklığının yanı sıra burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur.
Yüksek manganez ve demir içeriğiyle, hardalı yeşillikleri ve sosu, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize ve sizi soğuk ve gribe hazır hale getirmenize yardımcı olabilir .

 • Birkaç dolmalık sarımsak hardal yağına kaynatıp soğumaya bırakın. Yağları göğsünüzü, sırtınızı, ayak tabanlarınıza masajlamak için sıkın ve kullanın. Günde 2 veya 3 kez yapın.
 • Ayrıca, solunum sistemindeki balgam birikimini temizlemek için, 1 çay kaşığı kahverengi tohum ve 2 – 3 çay kaşığı hardal yağı ekleyin. Kaynayan suya bir pota sokun ve buharı teneffüs edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.