Anasayfa / Diyet Yiyecekler / Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

Merhaba arkadaşlar. Ramazan geldi çattı. Peki sahurda ne yiyeceğiz?

Sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir? Ramazanda bizi tok tutacak yiyecekler nelerdir ?

Hep beraber göz atalım…

Sahurda tok tutan yiyecekler

 

  • Süt : Biri iftarla sahur arasında biri sahurda olmak her gün 2 bardak süt içilmeli. Süt önemli bir kalsiyum ve D vitaminini barındırdığından tok tutarak açlık hissini bastıracaktır.
  • Yumurta:  Uzmanlar, en kaliteli protein olması, uzun süreli doygunluk hissi sağlaması nedeniyle ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın bulunmasını gerekli kılıyor.Kahvaltıda yumurta tüketilen günlerde gün içerisindeki iştah seviyesi daha düşük seyreder.
  • Tarçın :  Üzerinde yapılan sayısız çalışmanın sonuçları bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip, açlıklara son verdiğini göstermiştir.
  • Esmer buğday :  Magnezyum, B vitamini ve manganezin sengin bir kaynağıdır. Esmer buğday tüketenlerin beden yağ yüzdelerinin düştüğü, sağlıklı yağ oranlarına doğru yol aldıkları gösterilmiştir. E vitamini, selenyum, fenolik asit ve kolesterol düzeylerini düşüren flavonoidlerce zengin olan esmer buğday ramazanda salatalara, ekmeklere eklenerek hem iştah kontrolünün sağlanması hem de kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kullanılabilir.
  • Kefir : Sindirimi ve hazmı kolay, besleyici bir içecektir.Tıpkı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı bir fermente edilmiş süt ürünüdür.Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile barsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur, kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler.
  • Yeşil çay : Çayın uyarıcı özelikte olduğu, yorgunluğu giderme ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir.Yeşil çayla ilgili yapılan çalışmaların pek çok çalışmada yeşil çay tüketiminin içerdiği kateşin sebebiyle kilo kontrolünde ve vücut yağını azaltmada önemli olduğu görülmüştür.Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise ramazanda günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.
  • Çörekotu : Çörekotu birçok faydası yanında doygunluk hissi sağlamasıyla da ramazanda tüketilmesini önerdiğim bir baharattır.Sahurda öğütülerek ya da tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de yaratır.
  • Kurufasülye : Kuru fasulye Bir beslenme kılavuzu olan My Pyramid 2005’te haftada 3 su bardağı dolusu fasulye tüketilmesi önerildiğini biliyor muydunuz? Günümüzden 7000 yıl önce çeşitli medeniyetler tarafından yetiştirildiğini bildiğimiz fasulye ramazanda kilo kontrolü sırasında en büyük yardımcılarımızdan biri olabilir. Yapılan çalışmalarda baklagil tüketen bireylerin kan şekeri kontrolünün daha iyi olduğu ve baklagillerin mükemmel tokluk hissi sağladığı tespit edilmiştir.
  • Meyve : Sahurda bolca meyve tüketin Yapılan araştırmalar sonucunda yapısında triptofan aminoasidi fazla olan besinlerin iştahı azalttığı belirtilmiştir.Kan şekerinde hızlı iniş çıkışlar açlık hissinin oluşmasındaki en önemli faktörlerden birisidir.Muz, avokado, yulaf ve süt triptofan bakımından zengin gıdalardır.Meyveler doğal şeker kaynağıdır. Sahurda tüketeceğiniz 2-3 porsiyon meyve sizi gün içinde rahatlatacaktır.
  • Bunlar dışında bezelye, fıstık, yulaf, peynir, ısırgan otu, maydonoz, ceviz (en fazla bir avuç) sizin uzun süre tok durmanızı kolaylaştıracaktır.
 

Buna da göz atın

Vejetaryenların Protein İhtiyacını Karşılayacak Soyalı Besinler

Soya fasülyesi:  Soya Fasülyesinin 100 gramında yaklaşık 41 gram protein 41 vardır. Bu besini tüketmeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.