Anasayfa / Diyet Önerileri / Tatilde Kilo Almak İstemeyenler ! Tatile Hazırlık Diyeti

Tatilde Kilo Almak İstemeyenler ! Tatile Hazırlık Diyeti

Tatilde Kilo Almak İstemeyenler !

Diyet yapan pek çok insan “Eyvah,tatile gidiyorum.Gene kendimi tutamayıp bozucam diyeti” şeklinde düşünür ve kilo almaktan korktuğunu dile getirir. Tatilde kilo almak istemeyenler ! Şimdi size bunlarla ilgili yardımda bulunacak tavsiyeler vereceğim:

Yolculuğa çıkmadan 1 hafta önce diyet planlaması yapın. Bunu önceden planlayarak, yolculuktan önce her gün programınızı incelemeli ve bağlı kalmalısınız. Diyetinize ne kadar bağlı kalacağınızı belirleyin. Bunlar tamamen sizin düşünceleriniz,fikirleriniz olduğu için korkmayın yanlış diye birşey yoktur. Diyet programınız çok sıkı olduğu zaman diyetten çok kısa bir sürede sıkılıp tümüyle bırakmanız daha olası olabiliyor. Bu stratejilerden biri işinize yarayabilir:

1) Kendinize fazladan birkaç yüz kalori almak için izin verin. (Diyetisyenler genelde bunu tavsiye etmez.)
2) Diyet programına bağlı kalın ancak bazı durumlarda programın dışına çıkmanız iyi gelir.
3) Yaptığınız programa tümüyle uyun. Yalnızca son gün programınızın dışına çıkın.

Bu seçeneklerden biri –tabi ki kaçamakları fazla abartmamak kaydıyla- azcık kilo almanıza neden olabilir. Hiç kilo almamaya çaba harcarken, isteyipte yememek kendinizi kötü hissettirebilir ve sonrasında planladığınızdan daha fazla yeme eğilimi göstermenize neden olur. Bu durumda daha fazla kilo alabilirsiniz.

Tatildeyken hangi yiyecek ve içeceklerden daha fazla tüketeceğinizi düşünün. Bir barda oturup bir şeyler mi içeceksiniz ? Yemekten sonra tatlılardan mı yiyeceksiniz ? Bunları belirledikten sonra diyet defterinize not edin.

Tatilde iken diyet direncinizi azaltacak durumlara karşı diyet yapan kişilerin tatildeyken çok kilo almamalarına yardım edecek önerilerim:

Daha fazla spor yapın. Bu sayede enerji dengesini sağlamış olursunuz.Planlı bir şekilde spor yapabileceğiniz gibi, sadece tatil yerinizi  gezmek için yapacağınız yürüyüşler de orta  düzeyde enerji harcamanızı sağlar.

Kahvaltı ile öğle yemeğini tek bir öğünmüş gibi tüketin. Gece geç yattığınızda öğle saatlerinde kalkıyorsanız, bu iki öğünü birleştirmek günün geri kalan kısmındaki öğünlerinizi düzene sokmak daha dengeli bir şekilde olacaktır.

Yanınızda yiyecek bulundurun. Yolunuz uzunsa, programınızda olan bir yiyeceği yanınızda bulundurabilirsiniz. Fakat yolda can sıkıntısından yememeye özen gösterin.

Gideceğiniz yerdeki otel görevlileri ile konuşarak odalarına küçük bir buzdolabı konmasını ve ya mini bardaki içeceklerin siz gelmeden alınmasını isteyebilirsiniz.
Tatil bitti eve dönüyorsunuz. Tatile gitmeden önceki programınıza ne kadar bağlı kaldınız ? Ne kadar başarılı oldunuz ? Belki diyeti bırakıp tamamen yiyip içtiniz ve tartıya çıkmaya korkuyorsunuz ?

kilo almak istemeyenlerKendinizi sürekli böyle motive edin:

“Tartıya çıkınca, kilo almış olabilirim.. Biraz kilo almak için kendimi salmıştım.. Eve döner dönmez programımı sıkıca denetleyeceğim ve bağlı kalıp kilo vermeyi sürdüreceğim..”  Tatilden dönüşünüzü, plansız yemeden, diyete geçmenin sembolik bir yolculuğu gibi düşünebilirsiniz.

Egzersiz programları için buraya göz atabilirsiniz.

Buna da göz atın

kilo aldırmayan abur cuburlar

Kilo aldırmayan yiyecekler atıştırmalıklar

Kilo Aldırmayan Abur Cubur Yiyecekler !  Merhaba arkadaşlar ! Hepimiz ana yemekler dışında abur cuburlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir