Anasayfa / Diyet Önerileri / Sakız Çiğnemek Zayıflatır mı ? Kilo Vermedeki Etkisi Nedir ?

Sakız Çiğnemek Zayıflatır mı ? Kilo Vermedeki Etkisi Nedir ?

Sakız Çiğnemek Zayıflatır mı ?

Merhaba arkadaşlar. Kilo verme, zayıflama deyince etrafımızdan pek çok öneri ve tavsiyeler işitiriz. Bunlar arasında en çok konuşulanlardan birisi ise sakız çiğnemenin zayıflattığı.. Peki gerçekten sakız çiğnemek zayıflatır mı ? Sakız çiğnerken çenemiz, ağzımız hareket halinde aktif olur. Eğer aç değilseniz sakız çiğnemek yemek yemenizin önüne geçer ve yiyecek yeme dürtünüzün önüne geçer. Bu sayede gereksiz kalori alımının önüne geçmiş olur. Yapılan bazı araştırmalarda sakız çiğneyenlerin abur cubur tüketimlerinde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca şeker ihtiyaç hissini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Az kalori almamızı sağlar. Diyet yaparken en çok açlık hissinden yakınırız. Lifli gıdalar ve protein tüketimi açlık duygusunu büyük ölçüde bastırsa da sakız çiğnemek ağızda hareketliliğe sebebiyet verdiği için beyne çiğneme yoluyla sinyaller göndererek açlık ve iştah hissini bastırabilmektedir.

Ekstra kalori yakmamızı sağlar. Pek çoğunuz sakız çiğnerken kalori yaktığınızı bilmez. Bu eylemler sizin kalori yakmanızı sağlar. Çünkü yapılan araştırmalarsa sakız çiğneyen birinin saatte ortalama 11 kalori yaktığı ortaya çıkmıştır. Bu kalori oranı az gibi görünse de gün içerisinde hem size tokluk hissi vermesi, hem ağzınızı meşgul etmesi gibi etkileriyle aslında sizin kilo vermede büyük bir dostunuz olabilir.

Sakız çiğne zayıfla ! Peki ne tür sakızlar çiğnemeliyiz ? Raflarda pek çok markadan sakızlar yer alıyor. Fakat içerik olarak hepsi eşit değil. Diyet sırasında şekerli sakız çiğnememeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat tatlandırıcılı sakız çiğneyecekseniz içerisinde şeker kamışı, stevia tatlandırıcı maddeleri içeren sakızlardan almaya çalışın. Aspartam içeren ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Yapay tatlandırıcı içeren sakızlar açlığınızı arttırabilir ayrıca sağlık için tehdit oluşturabilirler.
sakız zayıflama
Doğal nane ve tarçın içeren sakızları tercih etmelisiniz. Doğal aroma içermeyen sakızlardan uzak durmanızda fayda var. Yapay renklendirici ve koruyucu madde içeren sakızlarda tavsiye edilmezler. İçerisinde odaklanma sorununa yol açabilen kimyasal maddeler bulundurabiliyorlar.

Zayıflama ve kilo verme hepinizin özellikle kilo sorunu yaşayanlarımızın en büyük hedeflerinden biri. Bu yazıda sakızın kilo vermedeki etkisini anlattık. Konuyla alakasız da olsa kilo vermek isteyen dostlarımıza daha hareketli aktif bir yaşam sürdürmeleri, günde 30-40 dakika kadar hızlı tempoda yürüyüş yapmaları öneriyoruz. Sağlıcakla kalın ! Çiğ köfte kilo aldırır mı ? Öğrenmek için tıklayınız: çiğ köfte kilo aldırır mı ?

Buna da göz atın

kilo aldırmayan abur cuburlar

Kilo aldırmayan yiyecekler atıştırmalıklar

Kilo Aldırmayan Abur Cubur Yiyecekler !  Merhaba arkadaşlar ! Hepimiz ana yemekler dışında abur cuburlar …

5 Cevap Mevcut

  1. damla sakız aromalı sakız zayıflatırmı kalorisi varmı

  2. Bence de zayıflatir Teyzem diyetisyen o soyluyo

  3. ben çok saız çiğnerim fazla yemek yemem çünki sakıaz beni tok tutar şuan 163 boyunda 40 kiloyumm sakız çiğnemeyi tavsiye edrimmm

  4. Ben çok fazla sakız çignedigim halde kilo veremiyorum

  5. Sakız benide acıktırıyo sakız makız ihkaye herşeyden yicem ama az tam doymadan kalıcam en önemliside bol bol su içip yürüyüş yapmak lazım görün bakın nasıl kilo veriliyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir