Anasayfa / Diyet Önerileri / Kola İçmek Zararlı Mıdır ? Kola Kilo Yapar Mı ?

Kola İçmek Zararlı Mıdır ? Kola Kilo Yapar Mı ?

Kola İçmek Zararlı Mı ?

İç Hastalıkları  ve Kardiyoloji  Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, bir bardak kolanın 10 dakika içinde  vücudumuza yaptıklarını açıkladı.

Karatay, Elazığ’da  düzenlenen “Diyet  ve Kalp Hastalıkları” konulu konferansta, şişmanlığın halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, hastalıkların temelinde  hareketsizlik, kilo alımı  ve yanlış beslenmenin olduğunu söyledi.

Kola İçmek Kilo Yapar Mı ?

Obezitenin,  vücudun yağlanması anlamına geldiğini ifade eden Karatay, “Yağlar vücutta hastalıklara neden olan 20 çeşit hormon üretir. Bunlar, beyinde damar  yolu tıkanması, gözlerde katarakt, kalp krizi, felç gibi birçok hastalığa neden olur” diye konuştu.

Prof. Dr. Karatay,  patates kızartması, kola, pilav, makarna,  enerji  içecekleri, taze sıkılmış  ve hazır meyve suları ile tatlıların da aşırı insülin salgılanmasına  yol açtığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bir kutu kola içtiğimiz  zaman ilk 10 dakikada 10 tatlı kaşığı şeker, kana geçer. Bu,  vücudumuzun günlük ihtiyacının 100 katı kadar şeker anlamına gelmektedir. 20. dakikada  kan şekeri aniden yükselir, buna karşılık olarak da insülin hormonu yükselir. 40. dakikadan sonra kafeinin tümü kana geçer ve da bu kan basıncını yükseltir. 45. dakikadan sonra beyinde dopamin yapımı artar. Dopamin, mutluluk hormonudur ve yoğun enerjiyle devam eder. Bu beyinde eroine benzer bir etkidir. 60-90 dakika sonra ani halsizlik hissi başlar. Acıkma hissi, huzursuzluk, ellerde titreme ve ardından kola ve tatlılara saldırılır. Çünkü o yüklü enerji hissine artık bağımlılık başlamıştır. Beyinde meydana gelen dopamin mutluluğuna bağlılık başlamıştır. Bu bir kısır döngüye dönmüştür. Kişiler buna hapsolmuştur. Sonrasında karaciğer yağlanması başlar, arkasından göbek yağlanması, bel çevresi genişliği ve memelerin büyümesi artar.”

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için kola içilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Kola hem yağlanarak kilo almamıza sebep olmakta hem de vücudumuzda pek çok sağlıksız durumlara sebep olmaktadır.

Buna da göz atın

kilo aldırmayan abur cuburlar

Kilo aldırmayan yiyecekler atıştırmalıklar

Kilo Aldırmayan Abur Cubur Yiyecekler !  Merhaba arkadaşlar ! Hepimiz ana yemekler dışında abur cuburlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir