Egzersiz ve Sporun Yararları – Zayıflamada Egzersiz ve Spor

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizler için önemli bir konuya değineceğim. Egzersiz.. Egzersiz cümlesi sizi korkutmasın. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda kafanızda belli başlı olgular oluşmaya başlayacak. Ve aslında çok zor olmadığı, çok fazla zaman gerektirmediği ve yabana atılmayacak kadar önemli bir olay olduğunu öğreneceksiniz. Diyet kilo vermek için önemlidir fakat egzersiz zayıflamada diyet yaptığınız eforun 2-3 katı kadar daha hızlı kilo vermenizi sağlamakta..

Düzenli olarak egzersiz yapmanın yararları nelerdir ?
  • Kalp ve akciğer fonksiyonlarını arttırarak alınan oksijen miktarını arttırır ve kalbin daha verimli çalışmasına olanak sağlar.
  • Hareketsiz bir yaşam pek çok sıkıntıları beraberinde getirecektir. Kalp hastalıklarının oluşması da bunlardan biridir. Kötü beslenme ise bir diğeri.. Hareketsizlik sonucu aşırı kilo durumu ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kilolu olmamak için beslenmeye özen gösterilmeli ve düzenli yürüyüş programları uygulanmalıdır. Beslenmenin de düzenlenmesi sonucu kolesterol ve LDL (zararlı kolesterol) seviyesinin artmasına neden olmaktadır.
  • Günlük yaşam stresini azaltmanızı sağlar
  • Dinlenme sürecinde kan basıncınızı düşürür ve nabız sayısını arttırır. Fakat kalbin kan atım hacmi arttığı için kalp daha verimli çalışır.
  • Yorgunluk, uyuşukluk, nefes darlığı gibi problemlerinizin azalmasını sağlar.
  • Yaşam kalitesini arttırır. Egzersiz ile bacak kaslarında genişleme, kasların oksijen kullanımının artmasını sağlar.
  • Düzenli yürüyüş yapanlarda kalp yetmezliği seviyesi artmış olan katekolamin gibi maddelerin seviyeleri düşmektedir. Kalp yetmezliği bulgularının düzelmesine yardımcı olacaktır.
Egzersiz yapmak için kurallar
Egzersiz yapmak için yaş önemli değildir. Her yaşta egzersiz yapılabilir. Fakat gerek hastalığı olanlar gerekse sağlıklı kişiler egzersiz uygulamalarından önce doktora danışmalıdırlar. Çocuk yaştan itibaren düzenli olarak egzersiz yapanlar kalp sağlığı açısından ileride sorun yaşamayan kişiler olarak yaşamlarını sürdürürler.
Egzersiz ağır olmayan bir öğünden 1-2 saat sonra yapılmalıdır. Açık havada egzersiz yapılıyorsa aşırı soğuk ve aşırı sıcak olduğu taktirde yapılmamalıdır.
Verim alabilmek için düzenli olarak yapılmalıdır.
zayıflama kilo verme egzersizEgzersiz seansları 5 dakika basit ısınma amaçlı hareketler ile başlamalı, egzersizin sonuna doğru ise 5 dakika süren gevşeme hareketleri ile seans bitirilmelidir.
Haftada en az 5 gün ve günde 35 – 60 dakika kadar egzersiz yapılması çok hızlı zayıflamanıza
Egzersiz Hareketlerine şu konudan göz atabilirsiniz.
Göz Atın:   Basen ve Kalça Eritme Egzersizleri Nasıl yapılır ?

Bir Cevap Yazın