Ertesi Gün Hapı Nedir ? Kullanımı Nasıldır ?

Ertesi Gün Hapı Nedir ? Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ? Nereden Alınır ?
Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemi kullanmayan bayanların korunmasız ilişki sonunda kendi başına eczaneden alabileceği bir ilaçtır. Korunmasız ilişki sonrası 72 saat içerisinde kullanılması gerekir. Yani ilişkiden en geç 3 gün sonra ertesi gün hapı kullanıp gebeliği önleyebilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ?
Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrası ne kadar erken kullanılırsa gebeliği önleme ihtimali o kadar başarılı olur. Ertesi gün hapı korunmadan ilişkiden 72 saat sonra alınabilse de en etkili zamanı, ilişkiden sonra 12 saat içinde alınmasıdır.

Ertesi gün hapının kullanımı oldukça basittir. İlacın kutusundan çıkan 2 tablet aynı anda 1 bardak su ile alınır. İlaç alımı sonrasındaki 3 saat içinde kusma ve ishal meydana gelirse ertesi gün hapı alımı tekrarlanmalıdır.

Eğer ki ertesi gün hapını 72 saat sonrasında kullanırsam gebe kalırmıyım ? diye düşünüyorsanız bunun için kesin bir cevap veremeyiz. İşe yarama ihtimali olsa da dediğimiz gibi özellikle ilk 12 saat çok önemlidir. İlk 72 saatten sonra ise etkinliğini yitirmektedir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

  • İlk 24 saatte hafif bulantı, baş ağrısına sebep olabilir.
  • Hormon seviyesinin aniden artması ve daha sonra azalmasına bağlı olarak hapı kullananlarda 1-2 gün sonra hafif bir kanama görülebilir.
Ertesi Gün Hapı Gebe Kalmayı Gerçekten Engeller mi ?
Yapılan araştırmalarda ertesi gün hapının %85 oranında gebeliği önleyici etkisi olduğu belirlenmiştir. İlacın bu etkiyi gösterebilmesi için doğru kullanılması gerekmektedir.
Ertesi Gün Hapı Ayda Kaç Kere Kullanılabilir ?
Ertesi gün hapını her korunmasız ilişki sonrası kullanırım diye düşünmeyin. Çünkü ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanılması uygun değildir. Vücudunuzda fazla hormon birikmesi sonucu adet düzeninde ağır bozukluklara sebebiyet verirsiniz.
Ertesi gün hapı istenilmeyen durumlarda yani sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Eğer daha fazla kullanma ihtiyacı duyuyorsanız.
Göz Atın:   Bitkisel besinlerin mucizevi yararları

Bir Cevap Yazın